Starachowice: głodujące sanitariuszki chcą odwołania dyrektorki szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2010 18:22

Sanitariuszki ze szpitala w Starachowicach, które podjęły głodówkę w proteście przeciw decyzji o przekazaniu sprzątania w lecznicy zewnętrznej firmie, domagają się odwołania ze stanowiska dyrektor szpitala.

Starachowice: głodujące sanitariuszki chcą odwołania dyrektorki szpitala

Jak powiedziała PAP jedna z głodujących Kazimiera Tatarak z zakładowej Solidarności, związki zawodowe wystąpiły do Zarządu Powiatu (powiat jest organem założycielskim dla szpitala) z wnioskiem o odwołanie ze stanowiska dyrektor lecznicy Jolanty Kręckiej, bo straciły do niej zaufanie.

W środę (13 października) dyrektor podpisała umowę z konsorcjum, które od listopada będzie odpowiadało za sprzątanie lecznicy i jej otoczenia. Jolanta Kręcka poinformowała media, że w umowie znalazł się zapis o dwuletniej gwarancji zatrudnienia i o powrocie do pracy w starachowickim Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w przypadku rozwiązania umowy z pracownikami.

Konsorcjum przejmie 70 pracowników zatrudnionych dotychczas w szpitalu. Zatrudni także dziesięć osób, które do tej pory były zatrudnione w lecznicy na umowę na czas określony lub na umowę zlecenie.

Jak mówiła Tatarak, 14 października głodówkę podjęły kolejne trzy osoby – w sumie w ten sposób protestuje dziewięć osób. – To osoby, które mają dzień wolny lub są na urlopach. Będą kontynuować protest także wówczas, kiedy będą pracowały – powiedziała Kazimiera Tatarak. Dodała, że na razie czują się dobrze – przyjmują napoje.

Sanitariuszki szpitalne (salowe, które przeszły odpowiednie przeszkolenie) domagają się m.in. pięcioletniej gwarancji zatrudnienia. Pod koniec września przez trzy dni prowadziły strajk okupacyjny w pomieszczeniu przed gabinetem dyrektorki.

Jak powiedział PAP wicestarosta starachowicki Andrzej Sendecki, szpital jest zadłużony na ok. 51 mln zł, a przejęcie sprzątania przez firmę zewnętrzną przyniesie oszczędności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum