Stanisław Kracik o godzeniu ról dyrektora szpitala i prezesa MPP

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: Michał Rodak, Portal Samorządowy/ Rynek Zdrowia   • 28 sierpnia 2012 14:29

Przyjmując propozycję marszałka Marka Sowy, aby pokierować Małopolskimi Parkami Przemysłowymi usłyszałem, że warto bym rozważył także temat rewitalizacji kompleksu Szpitala im. Babińskiego - mówi Stanisław Kracik, były wojewoda małopolski i burmistrz Niepołomic, obecnie prezes Małopolskich Parków Przemysłowych i dyrektor Szpitala im. Babińskiego w Krakowie.

Pomysł polegał na tym, aby uwolnić szpital od utrzymywania 50 hektarowego, mocno zdekapitalizowanego kompleksu z 66 budynkami wpisanymi do rejestru zabytków.

- Podjąłem się zadania rewitalizacji wszystkich obiektów, których szpital nie użytkuje. Strajkowe wydarzenia w szpitalu i odwołanie dyrektora stworzyło natomiast nową sytuację, o której ani marszałek, ani ja wcześniej nie myśleliśmy. Konkurs na stanowisko dyrektora szpitala był dla mnie inspiracją do postawienia sobie pytania o relacje nowego dyrektora ze mną, a wiedziałem, że pojawienie się MPP w Babińskim rodzi rozliczne wątpliwości i spiskowe teorie - zaznacza Stanisław Kracik.

I dodaje, że aby położyć im kres i dowieść że nie jest tam po to, aby doprowadzić do likwidacji szpitala, postanowił stanąć do rywalizacji z innymi kandydatami.

–  W 2016 roku NFZ będzie wymagał, aby wszyscy świadczeniodawcy spełniali ustalone prawem standardy funkcjonowania. Jako dyrektor szpitala odpowiadam za 20 budynków, a koszt ich remontów to około 120 mln zł. Jako prezes MPP odpowiadam natomiast za 46 budynków, zasadniczo wyłączonych z eksploatacji z powodu ich złego stanu. Koszt przystosowania do nowych funkcji to kolejnych minimum 100 mln zł. Bez środków UE na następny okres programowy po 2014 roku będzie to plan niemożliwy - podkreśla Kracik.

Na pytanie, czy sprawowanie równocześnie funkcji prezesa MPP i dyrektora szpitala nie będzie dla niego utrudnieniem, odpowiada, że cała finezja tego projektu polega na tym, że MPP wraz z zadaniem rewitalizacji nieszpitalnej części kompleksu w Kobierzynie otrzymały w "posagu" budynki przychodni na ul. Olszańskiej, które generują z czynszów około 1,5 mln zł rocznego dochodu.

- Mam obowiązek przeznaczać te środki na rewitalizację wyłączonych z eksploatacji obiektów. Tym samym szpital został również uwolniony od obowiązku płacenia podatku od nieruchomości z 50 ha gruntów i 46 budynków, prowadzenia, remontów i eksploatacji oczyszczalni ścieków, utrzymania zieleni i pielęgnacji zabytkowego drzewostanu, remontu 6 km dróg i 4 km chodników, konserwacji sieci energetycznej i ciepłowniczej oraz utrzymania kościoła i teatru - wyjaśnia Stanisław Kracik.

Więcej: www.portalsamorzadowy.pl


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum