Standardy NFZ, czyli oddział zamknięty

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 października 2009 10:37

Czy NFZ zaostrzy w 2010 r. kryteria kontraktowania? Jeśli tak, z placówek ochrony zdrowia może zniknąć wiele rodzajów świadczeń.

Grażyna Hejda, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zwraca uwagę, że - zgodnie z zaleceniami prezesa Funduszu - świadczeniodawcy zawierający umowy z płatnikiem na przyszły rok będą musieli spełnić wszelkie wymagania dotyczące kadry i wyposażenia. Stanów przejściowych i warunkowego podpisywania umów nie będzie.

– To może oznaczać nawet zamykanie oddziałów – mówi Gazecie Wyborczej dyrektor Hejda.

Projekt zarządzenia prezesa NFZ dotyczący wymagań jest szeroko komentowany w szpitalach. Dyrektorzy podkreślają, że dotychczas np. w przypadku braku wymaganej liczby specjalistów, Fundusz podpisywał umowę obniżając cenę. Obecnie, jeśli sprawdzi się zapowiadany czarny scenariusz, z pewnych usług przydzie zwyczajnie zrezygnować.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie problemy może mieć poradnia hematologiczna. Podobnie jest w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie, tu jednak znak zapytania trzeba postawić także przy pododdziale udarowym, gdzie brakuje hipertensjologa.

– Według prezesa NFZ lekarz internista nie może leczyć pacjentów z nadciśnieniem, choćby robił to przez całe życie. Zastanawiam się tylko, który szpital ma hipertensjologów – pyta Mariusz Kocój, dyrektor lecznicy w Krośnie.

Dyrektorzy szpitali nie mają wątpliwości: wszystko, jak zwykle, skupi się na pacjentach. Jeśli przestanie istnieć część poradni, czasem jedynych w województwie, mieszkańcy Podkarpacia będą musieli migrować w poszukiwaniu świadczeń do innych województw. I na wizytę poczekają bardzo długo.

– Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, NFZ finansuje lub współfinansuje świadczenia gwarantowane, wymienione i opisane w stosownych rozporządzeniach, stanowiących akty wykonawcze do ww. ustawy. W związku z powyższym świadczenie, które zostanie wykonane niezgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniach, nie spełnia definicji świadczenia gwarantowanego i jako takie nie powinno być finansowane ze środków publicznych. Taki stan prawny wynika wyłącznie z obowiązujących przepisów ustawowych i rozporządzeń nie jest efektem żadnego projektu zarządzenia Prezesa NFZ. Zarządzenia Prezesa NFZ, które będą zawierały materiały konkursowe na rok 2010, będą miały charakter wtórny wobec tzw. rozporządzeń koszykowych i zawierać będą przepisy wynikające z treści zawartych w stosownych rozporządzeniach. Zmiany tych rozporządzeń  znajdują się wyłącznie w  gestii Ministra Zdrowia – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik Centrali NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum