Stała cena za prąd dla szpitali. Jest projekt ustawy

Autor: MP • Źródło: RCL/Rynek Zdrowia11 października 2022 12:10

Od 1 grudnia do końca 2023 roku szpitale zapłacą stałą cenę za prąd. Tak wynika z opublikowanego dziś w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Stała cena za prąd dla szpitali. Jest projekt ustawy
Szpitale będą miały stałą cenę za prąd. 11 października opublikowano projekt Fot. Shutterstock
  • Szpitale zapłacą stałą cenę za prąd. We wtorek opublikowano projekt ustawy, którą zajmie się rząd
  • Zgodnie z założeniami, niezależnie od cen od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, tzw. odbiorcy wrażliwi zapłacą stałą cenę  785 zł/MWh
  • Zasady te mają obowiązywać od 1 grudnia 2022 roku do końca 2023 roku

Szpitale zapłacą stałą cenę za prąd

11 października, w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów opublikowano projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Ustawa ta ma określić cenę prądu dla odbiorców wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych.

Zgodnie z nią cena prądu dla szpitali - jako odbiorców wrażliwych - wyniesie 785 zł/MWh, a ceny maksymalne mają obowiązywać od 1 grudnia 2022 roku do końca 2023 roku.

W projekcie zakłada się, że cena ta będzie stała i obowiązywać będzie niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym.

Niedzielski: żaden pacjent nie zmarznie

Przypomnijmy, że w poniedziałek 10 października minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił w rozmowie z "Wirtualną Polską", że żaden polski pacjent nie zmarznie zimą w przychodni i w szpitalu. 

Zapowiedział, że jednym rozwiązań na problemy ze wrastającą ceną energii jest m.in. zaliczenie szpitali w poczet podmiotów wrażliwych, którym zostanie zapewniona tzw. tarcza energetyczna.

- Tak jak do tej pory przyjęliśmy rozwiązania dotyczące gazu i cen gazu dla takich podmiotów, tak samo w tej chwili wypracowujemy rozwiązania dotyczące taryf związanych z cenami prądu. Tak, żeby wszystkie te podmioty mogły skorzystać z preferencyjnych stawek, które na większą skalę są stosowane w gospodarstwach domowych - tłumaczył minister zdrowia w rozmowie z "WP".

Podkreślał jednocześnie, że projekt dotyczący cen prądu dla podmiotów wrażliwych będzie procedowany w trybie pilnym, a "placówki z problemami będą dokładnie analizowane".

Wśród proponowanych rozwiązań Adam Niedzielski wspomniał o możliwości pojawienia się pełnomocników, którzy w imieniu MZ będą zarządzali daną placówką.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum