Stadion Narodowy: szpital, izolatorium, a może sanatorium? Kontrowersje dotyczące przyjęć

Autor: onet.pl, wp.pl/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2020 14:02

Od kilku dni do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym przewożeni są pacjenci zakażeni koronawirusem. Do dyspozycji jest na razie ok. 300 łóżek i 50 respiratorów. Nadal pojawiają się jednak wątpliwości co do tego, kto ma się właściwie w tym miejscu leczyć.

Stadion Narodowy: szpital, izolatorium, a może sanatorium? Kontrowersje dotyczące przyjęć
Na zdjęciu: Stadion Narodowy Fot. PTWP

"Próbowaliśmy przekazać pacjentów na stadion. Kwalifikacja: pacjent, który samodzielnie je i chodzi do oddalonej toalety, bez istotnych schorzeń towarzyszących, nie wymaga więcej niż 3 litrów tlenu, nie ma wysokiej gorączki. Chyba koncert Zenka organizują" - pisze jeden z medyków na Twitterze.

Z kolei prof. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i zdrowia publicznego, napisał na Twitterze: "Informacje oficjalnie potwierdzone: na Narodowym nie będzie leczona niewydolność oddechowa wymagająca tlenoterapii wysokoprzepływowej lub respiratoroterapii, ani pacjenci z ciężkim zapaleniem płuc, niezależnie od stanu klinicznego. Jeśli to prawdziwe informacje, to mamy Narodowe Izolatorium na stadionie".

Inni medycy mówią wręcz, że przypomina to bardziej sanatorium, niż szpital - pisze onet.pl.

Jak podkreśla w rozmowie z Onetem Iwona Sołtys, rzeczniczka CSK MSWiA w Warszawie, choć Stadion ma odpowiedni sprzęt medyczny: respiratory, diagnostykę, tomografię, rentgen itd., to jednak "to nie jest taki szpital kliniczny, jak Wołoska, Banacha czy WIM (Wojskowy Instytut Medyczny - red.)". Tłumaczy, że Stadion ma być jako rezerwa w razie niewydolności szpitali - z tego powodu nie powinni trafiać na PGE Narodowy chorzy o najcięższym przebiegu COVID-19.

Jak zauważa, zgodnie z zaleceniami zespołu medycznego CSK MSWiA, na Narodowy powinni być kierowani ci, którzy mogliby rozpoczynać okres zdrowienia, ale wciąż potrzebują opieki medycznej. Tymczasem sytuacja jest taka, że inne szpitale nie chcą oddawać tego pacjenta, który na przykład leży u nich dwa tygodnie, bo musieliby w to miejsce przyjąć i zająć się kimś w cięższym stanie.

Rzeczniczka dodaje, że owszem, w szpitalu na Narodowym jest w tym momencie 50 respiratorów, ale to urządzenia dla pacjentów "pogarszających się".

W międzyczasie na stronie oficjalnej "Szpitala Narodowego" zamieszczone zostały "Kryteria wykluczające z hospitalizacji" (w fazie I). Publikuje je m.in. portal wp.pl.

To:

- ostre i przewlekłe stany kliniczne i choroby współistniejące, wymagające postępowania specjalistycznego, interwencji zabiegowych i/lub diagnostycznych, wykraczających poza zakres działania szpitala tymczasowego;
- niewydolność oddechowa pomimo standardowej tlenoterapii biernej (np. pacjenci pogarszający się, wymagający tlenoterapii wysokoprzepływowej lub respiratoroterapii);
- obraz ciężkiego zapalenia płuc w badaniach obrazowych, niezależnie od stanu klinicznego;
- niestabilność krążeniowo-oddechowa wymagająca intensywnego nadzoru lub gwałtownie postępująca niewydolność krążeniowo-oddechowa;
- aktywna, niekontrolowana, przewlekła choroba psychiczna;
- ostre psychozy, niezależnie od etiologii;
- stany upojenia alkoholowego, nadużycia substancji odurzających, zatrucia innymi substancjami;
- zaawansowane zespoły otępienne;
- chorzy pozostający w opiece paliatywnej z powodu choroby terminalnej, niezależnie od etiologii;
- współistniejące choroby zakaźne;
- czynne zakażenie niektórymi drobnoustrojami – alert patogenowy;
- nabyte i wrodzone zespoły obniżonej odporności;
- ciężarne bez względu na stan zaawansowania ciąży.

W dokumencie czytamy też, że pierwszym z kryteriów przyjęcia jest potwierdzony pozytywny wynik testu na koronawirusa w ciągu 10 dni od początku objawów klinicznych. Wymagane jest także posiadanie wyniku badania obrazowego płuc z ostatnich pięciu dni. Placówka zaznaczyła, że jeśli pacjent będzie wymagał tlenoterapii, to niezbędna będzie informacja dotycząca przepływu i saturacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum