Stacje dializ: koncentracja na krajowym rynku

Autor: DK, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2011 15:48

Liderem na krajowym rynku dializ zostanie Fresenius, który po przejęciu placówek Euromedic International, będzie dysponował prawie połową prywatnych stacji dializ w Polsce.

Stacje dializ: koncentracja na krajowym rynku

Ogłoszona na początku roku transakcja ma być warta 485 mln euro. Działający na całym świecie Fresenius Medical Care przejmie 23 stacje dializ, należące do Euromedic.

– Trwa jeszcze tzw. postępowanie antytrustowe – mówi nam Marta Andrzejewska z Freseniusa.

Uzyskanie wszystkich potrzebnych zgód i sfinalizowanie transakcji planowane jest do końca 2011 roku. Wtedy Fresenius będzie zarządzał w Polsce 70 stacji, czyli niemal połową rynku prywatnego. Spośród 260 stacji dializ działających w Polsce 150 jest w prywatnych rękach.

– Prowadzenie działalności medycznej to naturalny kierunek rozwoju dla tego typu firm, posiadających zaplecze produkujące sprzęt. Wszyscy i tak funkcjonują w oparciu o kontrakty z NFZ, więc oferują bezpłatne  zabiegi – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Według Nefronu rynek dializ w Polsce wart jest około 1,1 mld zł i jego wartość wciąż rośnie. Liczba pacjentów potrzebujących dializ zwiększa się co roku o 5-8 proc. Środki publiczne nie są jednak – zdaniem prywatnych operatorów – wystarczające.

– Stawka za dializę wynosi 414 zł, tyle samo co w ubiegłym roku. To najniższe dofinansowanie w Europie. Mimo to międzynarodowe firmy rozwijają swoją działalność także w Polsce, licząc że dofinansowanie w końcu będzie adekwatne do rzeczywistej wartości usługi – mówi Dariusz Aksamit.

Zdaniem ekspertów Nefronu, w 2011 roku po uwzględnieniu takich czynników jak wzrost VAT, inflacja czy podwyżki cen leków stawka powinna wynosić 460,02 zł.

Jak już pisaliśmy, temat kontraktowania dializoterapii powraca co roku i jak zwykle inne dane o rzeczywistych kosztach posiada płatnik, inne podają świadczeniodawcy. O tej dyskusji pisaliśmy już w 2009 roku.

NFZ na początku 2009 roku przeprowadził ankietę kosztową w stacjach dializ i przedstawił jej wyniki. Wg danych opublikowanych przez nasz portal, wtedy średni koszt zabiegu w 180 stacjach (2/3 wszystkich placówek) wyliczony został przez Fundusz na 443,25 zł . Natomiast według informacji zebranych we wrześniu 2008 r. przez sekcję nefrologiczną Izby, w ośrodkach publicznych i niepublicznych uzyskano średnią w wysokości 445 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum