Stacja sanepidu w Świebodzinie nie zostanie zlikwidowana

Autor: gorzow.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2013 11:02

Wojewoda lubuski wstrzymał likwidację stacji sanitarno-epidemiologicznej w Świebodzinie. Jako jedyna w regionie dzierżawi swój lokal - to był główny powód planowanej likwidacji placówki.

Stacja sanepidu w Świebodzinie nie zostanie zlikwidowana
Siedziba stacji od 1972 roku znajduje się na parterze przedwojennej zabytkowej kamienicy. Sanepid dzierżawi piętro od gminy. Umowa drogo jednak kosztuje: blisko 80 proc. środków przeznaczonych na bieżącą działalność stacji. Dodatkowo budynek wymaga gruntownego remontu.

Na skutek zapowiedzi likwidacji placówki, starosta świebodziński zapowiedział bezpłatne użyczenie budynku i umorzenie długów związanych z wynajmem. Zadeklarował też zwolnienie stacji z opłat za media przez trzy miesiące i przekazanie ok. 100 tys. zł na prace adaptacyjne w nowej siedzibie.

Stacja w Świebodzinie jest jedną z najmniejszych placówek w woj. lubuskim. Placówka obsługuje tylko sześć gmin i ok. 60 wodociągów. Kontroluje jednak najwięcej miejsc do kąpieli - blisko 18, w tym jeziora Łagowskie i Trześniowskie.

Obecnie w regionie lubuskim funkcjonują cztery laboratoria: w Gorzowie, Zielonej Górze, Nowej Soli i Międzyrzeczu. Po nowym roku dwa ostatnie przestaną funkcjonować.

Więcej: http://gorzow.gazeta.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum