Środki unijne pozyskane przez szpitale będą księgowane inaczej

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2011 11:28

Unijne środki pozyskane przez szpitale nie będą już powiększać ich strat. Ministrowie finansów i zdrowia uzgodnili stanowisko w sprawie ewidencjonowania przychodów pozyskanych z Unii Europejskiej przez szpitale na zakupy sprzętu i remonty.

Środki unijne pozyskane przez szpitale będą księgowane inaczej
Interpretacja jest korzystna dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ) i ich organów założycielskich. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, unijne dofinansowanie dla szpitala nie stanowi dotacji w rozumieniu tej ustawy. Zgodnie z interpretacją ministra finansów oznacza to, że dofinansowanie unijne, które stanowi zwykle 85 proc. wartości inwestycji, nie zwiększa funduszu założycielskiego SPZOZ. Można je zaliczyć odpowiednio do rozliczeń międzyokresowych przychodów lub pozostałych przychodów operacyjnych.

Dotychczas szpitale były zmuszone do stosowania specyficznych zasad ewidencji księgowej przychodów pozyskiwanych z zewnątrz, w tym środków unijnych. Nie były traktowane jak inne podmioty gospodarcze, np. spółki prawa handlowego.

Więcej: gazeta prawna.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum