JJ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 27-07-2011 11:56

Sprawa przyszłości Szpitala Kieleckiego nadal otwarta

Władze miasta szukają inwestora dla Szpitala Kieleckiego, który przejmie udziały w lecznicy. Wciąż możliwe jest też przekazanie placówki zarządowi województwa.

Miejscy radni we wtorek (26 lipca) upoważnili władze Kielc do zastosowania dwóch wariantów w sprawie przyszłości Szpitala Kieleckiego - sprzedanie go albo przekazanie marszałkowi województwa.

Wcześniej wydawało się, że bardziej prawdopodobne będzie to drugie rozwiązanie. Zwłaszcza, że zarząd województwa przedstawił już konkretną ofertę. Wicemarszałek Grzegorz Świercz zaproponował, aby szpital został przejęty jako przedsiębiorstwo, a nie spółka. Tłumaczył, że dzięki temu łatwiej będzie go włączyć w struktury Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Ta propozycja nie do końca spodobała się władzom miasta, które opublikowały ogłoszenie o chęci sprzedaży udziałów szpitala prywatnemu inwestorowi. Co nie oznacza, że nie może dojść do porozumienia z władzami województwa. Na razie strony zainteresowane kupnem udziałów Szpitala Kieleckiego swoje oferty mogą składać do 12 sierpnia. Później, po ich analizie, zapadną decyzje co dalej.

- Sytuacja właściwie jest bez mian. Cały czas sprawa przyszłości szpitala jest otwarta. Zostały wcześniej przyjęte dwie uchwały rady miasta - najpierw o sprzedaży udziałów Szpitala Kieleckiego, później następna, która otwierała drogę do przekazania placówki i nieruchomości, na której się znajduje, zarządowi województwa - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Anna Ciulęba, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

- Jak do tej pory nie wpłynęła żadna oferta dotycząca zakupu udziałów w Szpitalu Kieleckim - stwierdza rzecznik, pytana o zainteresowanie zakupem udziałów w szpitalu.

Zarząd województwa wciąż jest zainteresowany przejęciem Szpitala Kieleckiego. Czeka na oficjalną odpowiedź miasta w sprawie przejęcia szpitala jako przedsiębiorstwa.