Sposób na uzdrowienie systemu ochrony zdrowia?

Autor: Gazeta Wyborcza, AK/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2010 20:10

Lean management, czyli tzw. szczupłe zarządzanie może być panaceum na problemy polskiej ochrony zdrowia.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, od 20 lat sprawdza się on w firmach komercyjnych. W 2004 r. zaczęły stosować go pierwsze brytyjskie szpitale.

– Lean może być odpowiedzią również na polskie problemy ze służbą zdrowia i sektorem publicznym. Kluczem do sukcesu jest przekonanie ludzi, żeby sami dochodzili do nowych, lepszych rozwiązań – uważa prof. Daniel Jones prekursor stosowania lean management w zachodnich firmach i współtwórcą światowego ruchu naukowego LM. W 2008 r. napisał książkę o zastosowaniu lean w służbie zdrowia – „Making hospitals work”.

Lean management to koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem polegająca na maksymalnym wykorzystaniu posiadanych zasobów. Jej istotą jest uproszczenie czynności wykonywanych przez pracowników i oszczędzenie im zbędnego wysiłku. Zakłada oszczędność, likwidację zbędnych przestojów i wąskich gardeł w przedsiębiorstwie. Zasady lean management wymyślili w latach 50. menedżerowie i inżynierowie japońskiego koncernu Toyota.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku medycznego założenia lean management są bardzo dobre. Nie wiadomo jednak czy udałoby się wprowadzić je w polskich szpitalach, czy byłaby ku temu odpowiednia motywacja.

Co do uproszczenia pracownikom wykonywanych czynności oraz zaoszczędzenia im zbędnego wysiłku, uważa, że to bardzo dobry pomysł. W naszym przypadku należałoby walczyć z biurokracją.

– Przykładem może być nadawanie kodów procedurom medycznym w ramach JGP. W Polsce to lekarze nadają kody. Po pierwsze, nie zawsze robią to dobrze, po drugie jest to dla nich uciążliwe, a po trzecie tracą wiele cennego czasu, który mogliby przeznaczyć np. na leczenie pacjentów – tłumaczy Adam Kozierkiewicz.

Ekspert uważa, że w tym wypadku kodowaniem powinny zająć się wyspecjalizowane w tym osoby, które robią to szybko i prawidłowo, a nie lekarze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum