×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Spór szpitala z NFZ jest „rzekomy"? Wszczęto postępowanie. W tle prawa najciężej chorych

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Rmf.fm01 lutego 2023 17:30

„Postępowanie dotyczące naruszenia zbiorowych praw pacjenta wszczyna wobec Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Rzecznik Praw Pacjenta” – poinformowało radio RMF. Przypomnijmy, że chodzi o najciężej choprych pacjentów.

Spór szpitala z NFZ jest „rzekomy"? Wszczęto postępowanie. W tle prawa najciężej chorych
Rzecznik Praw Pacjenta wszczyna postępowanie. Czy prawa pacjentów zostały naruszone? Fot. PAP/Art Service 2
  • Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych dla najciężej chorych to forma finansowania leczenia najciężej chorych, zwana procedurą „ostatniej szansy”
  • Szpital niedawno informował pacjentów, że ze względu na brak środków z Narodowego Funduszu Zdrowia od kwietnia nie będą już mogli z niej korzystać
  • Z kolei NFZ zastrzega, że pieniędzy jest więcej niż rok temu

Kto naruszył prawa najciężej chorych?

Naruszenie zbiorowych praw pacjenta przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie? Tu w różnych oddziałach leczy się ok. 100 najciężej chorych, którzy wykorzystali już wszystkie inne możliwości terapeutyczne.

Rzecznik Praw Pacjenta wszczyna postępowanie. Taką informacją podzielił się na spotkaniu w Małopolskim Oddziale NFZ. W opinii Bartłomieja Chmielowca przekazanej sytuacja, która ma miejsce w krakowskiej lecznicy, z punktu widzenia przestrzegania praw pacjenta, jest nieakceptowalna.

-  Ci pacjenci są wykorzystywani w rzekomym - podkreślam - sporze z płatnikiem, co do finansowania świadczeń - mówił Chmielowiec.

Spór między NFZ a lecznicą ma już kilka tygodni. Według szpitala NFZ nie pokrywa rzeczywistych kosztów leczenia pacjentów, a placówka wciąż nie otrzymała zaległych 12 milionów złotych.

Prezes NFZ Filip Nowak przekazał, że finansowanie RDTL nie jest zagrożone.  Jak podaje RMF, Nowak stwierdził, że „trudno zrozumieć, dlaczego pacjentom Szpitala Uniwersyteckiego przekazano informację o możliwości zakończenia terapii z uwagi na brak funduszy”.

- Nie jest to prawdziwa informacja - zapewnił prezes NFZ. - W roku 2022 przeznaczono na ten cel 180 mln zł, natomiast zapotrzebowanie na to leczenie było na tyle duże, że w roku 2023 roku, po odpowiednich procedurach, nakłady wzrastają i będzie to blisko 300 mln zł - zapowiedział Filip Nowak.

- Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego doskonale zna mechanizm rozliczenia kosztów świadczeń. Straszenie pacjentów zaprzestaniem leczenia nie znajduje żadnego uzasadnienia - stwierdził.

Szpital - jak podało radio RMF - na razie nie odniósł się do tych informacji.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze