Spór o nadwykonania sprzed lat przenosi się na sale sądowe

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 17 października 2009 09:09

Szpitale składają wnioski do sądu o odzyskanie pieniędzy za nadwykonania sprzed kilku lat. Precedensowy wyrok może je do tego zachęcić.

Szpital Bródnowski w Warszawie otrzymał korzystny wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie nadwykonań za lata 1999-2002. Dotąd Narodowy Fundusz Zdrowia stał na stanowisku, że roszczenia przedawniają się po trzech latach. Powoływał się przy tym na uchwałę Sądu Najwyższego z września 2008 roku.

Jednak rozpatrując sprawę Szpitala Bródnowskiego warszawski sąd uznał, że ubiegłoroczne rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego nie ma tu zastosowania i obalił kwestię trzyletniego przedawniania się roszczeń.

NFZ może odwołać się od wyroku warszawskiego sądu. Jeśli jednak wyrok zostanie utrzymany, kolejne szpitale zażądają pieniędzy za nadwykonania sprzed lat.

W ten sposób planuje postąpić m.in. lubelski Szpital Kliniczny nr 4. Chce odzyskać ponad 21 milionów złotych. To pieniądze za przypadki ratujące życie z ostatnich 10 lat. Szpital już dwa razy walczył przed sądem o pieniądze za nadwykonania, ale przegrał.

- Wtedy błędnie określiliśmy roszczenie, bo ubiegaliśmy się o środki za wszystko, a nie tylko za przypadki nagłe - tłumaczy Krzysztof Skubis, dyrektor szpitala.

Teraz szpital domaga się zapłaty za nadwykonania z art. 7 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, czyli tylko i wyłącznie za przypadki ratujące życie. Pozew wpłynął już do sądu w Warszawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum