Specjalne ośrodki dla dializowanych, którzy muszą być izolowani z powodu kwarantanny

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2020 17:26

Dwie stacje dializ sieci Centrum Dializ Fresenius - w Szamotułach i we Wrocławiu - leczą obecnie wyłącznie pacjentów dializowanych, którzy wymagają izolacji z powodu kwarantanny lub zakażenia COVID-19. Stacje zostały wytypowane przez sztaby kryzysowe działające przy wojewodach wielkopolskim i dolnośląskim.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Wydzielenie specjalnych ośrodków to bardzo ważne działanie, którego celem jest maksymalna ochrona dializowanych niezakażonych COVID-19 przed kontaktem z pacjentami, którzy mieli styczność z wirusem i są lub mogą być chorzy - mówi dr Tomasz Prystacki, prezes zarządu Fresenius Nephrocare Polska.

Stacja dializ w Szamotułach oraz stacja we Wrocławiu zostały wytypowane, by prowadzić terapię dializami dla chorych z niewydolnością nerek pozostających w izolacji z powodu koronawirusa. Są one obecnie bardzo istotnym wsparciem dla polskiego systemu ochrony zdrowia w walce z rozprzestrzenianiem się infekcji, a ich powstanie pozwoliło na skuteczne zabezpieczenie leczenia dla wymagających dializ pacjentów w obu tych regionach.

Stacja w Szamotułach przyjmuje chorych w kwarantannie z województwa wielkopolskiego, zaś ośrodek we Wrocławiu pacjentów z Dolnego Śląska. Oba ośrodki otrzymały polecenia natychmiastowego rozlokowania dotąd leczonych chorych do innych, okolicznych stacji. W ciągu zaledwie kilku dni należało przygotować zupełnie nowe warunki leczenia.

- Ambulatoryjne stacje dializ nie są przygotowane do leczenia pacjentów zakaźnych, dlatego konieczne było między innymi wprowadzenie zmian w infrastrukturze ośrodków - dodaje  Tomasz Prystacki i wyjaśnia, że w placówkach powstały m.in. specjalne śluzy, zapewniające bezpieczne przemieszczanie się po budynku.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum