Sosnowiec: wielkie przenosiny oddziałów szpitalnych

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2009 10:46

Szpital Miejski w dzielnicy Zagórze już nie przyjmuje rodzących kobiet. Oddział położniczy i noworodkowy został przeniesiony do szpitala przy ul. 3 Maja. Na tym nie koniec. Kolejne oddziały i poradnie czekają na przeprowadzkę. Plotki i niedomówienia powodują zamieszanie wśród pacjentów

- Nie planowaliśmy żadnych przenosin. Oddział w Zagórzu jest w naturalny sposób wygaszany, a kobiety powyżej dwudziestego tygodnia ciąży i spodziewające się rozwiązania powinny zgłaszać się na ul. 3 Maja. Od 22 czerwca tylko i wyłącznie ten oddział stanie się centrum położnictwa i ginekologii w mieście - tłumaczy rzecznik szpitala Anna Meres.

Na tegorocznych przeprowadzkach jednak nie koniec. Są to rozwiązania tymczasowe. W przyszłym roku po raz kolejny zostaną przeniesione oddziały - położniczy i noworodkowy - do tworzonego Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem na ul. Zegadłowicza.

Zmiany będą jednak nie tylko w zakresie położnictwa. Od 16 czerwca w związku z organizowaniem w Sosnowcu Specjalistycznego Centrum Zabiegowego, oddział chirurgii ogólnej zostanie przeniesiony do Szpitala Miejskiego nr 1 na ulicy Zegadłowicza. Pacjenci poradni chirurgicznej, proktologicznej, chorób sutka i endoskopowej muszą się przyzwyczaić do myśli, że wyłącznie tam od 1 lipca uzyskają pomoc. Gorzej, że coraz częściej słyszą o przenosinach oddziałów z Zegadłowicza do Zagórza.

Jaki jest cel tego całego zmieszania? Przeniesienie całej działalności z zakresu ginekologii i położnictwa oraz neonatologii do obiektu spełniającego najwyższe europejskie standardy, przyjaznego i bezpiecznego dla pacjentek i ich dzieci, a przy tym funkcjonalnego, stwarzającego dobre warunki pracy - twierdzi Anna Meres.

W sosnowieckim szpitalu przy ul. Zegadłowicza ma powstać Centrum, kompleksowo zajmujące się matkami i ich dziećmi. Sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem, bo tak będzie się nazywać, to priorytet planu strategicznego rozwoju Szpitala Miejskiego na lata 2008 - 2014.

Centrum będzie miało oddziały położniczo-ginekologiczne oraz oddziały noworodków i wcześniaków. Będzie tak też blok porodowy oraz poradnie: konsultacyjną dla kobiet, patologii ciąży, profilaktyki chorób piersi, poradnię neonatologii i patologii noworodka. Szacowana liczba łóżek w Sosnowieckim Centrum Opieki Nad Matką i Noworodkiem będzie wynosić aż 150, w tym 36 łóżek noworodkowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum