Sosnowiec: te wskaźniki zakażeń nie budzą zaufania ekspertów...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 października 2009 10:17

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu zapewnia, że nie oszczędza na ochronie przed zakażeniami, a odsetek zakażeń w lecznicy wynosi poniżej 1 proc.

Sosnowiec: te wskaźniki zakażeń nie budzą zaufania ekspertów...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tymczasem na Śląsku głośno od kilku tygodni o likwidacji stacji sterylizacji łóżek w sosnowieckiej placówce. Szpital wprowadził także ponoć oszczędności w zakupie odczynników do badań bakteriologicznych, a zakład bakteriologii został rozwiązany.

Eksperci w dziedzinie epidemiologii z nieufnością odnoszą się do zapewnień, że odsetek zakażeń w lecznicy jest tak niski. Ich zdaniem świadczy to jedynie o tym, że zakażenia są źle rejestrowane: w zachodnich placówkach wskaźniki zakażeń są dziesięciokrotnie wyższe.

– Likwidacja stacji mycia łóżek stała się konieczna ze względów ekonomicznych, ale i organizacyjnych – mówi Gazecie Wyborczej Iwona Łobejko, dyrektor szpitala. –  Maszyna do mycia była nieczynna od lat, łóżka myło zatem ręcznie kilka osób. Trwało to około sześciu godzin, bo każde łóżko trzeba było najpierw zwieźć z oddziału. Chodziło też o windy, które są bardzo stare i lepiej ich dodatkowo nie obciążać.

Dyrektor Łobejko podkreśla, że placówka potrzebuje pieniędzy na budowę czterech nowych szybów windowych, musi bowiem, zgodnie ze standardami, mieć windy tzw. brudne i czyste, co także ma związek z walką z zakażeniami szpitalnymi. Jednocześnie zaznacza, że nie jest to jedyny problem lecznicy, która musi znaleźć środki w wysokości 140 mln zł na wymianę elewacji i okien oraz systemu ogrzewania. Wydatki na ogrzewanie sięgają 16 mln zł rocznie.

Ale na tym także problemy się nie kończą. Dyrekcja planuje zwolnienia, które mają objąć około 350 osób. Zapewnia wprawdzie, że nie dotyczą one nikogo z kadry medycznej, jednak ordynatorzy również się ich obawiają: są p.o. ordynatorów, ponieważ w szpitalu nie były przeprowadzane konkursy na te stanowiska.

– Nie przeprowadzał ich poprzedni dyrektor, ja ogłosiłam już sześć, czekamy na ogłoszenie kolejnych siedmiu – prostuje Iwona Łobejko. – To nie jest tak, że zwalniając pracowników zapewnimy sobie środki na niezbędne inwestycje. O pieniądze szpital stara się na zewnątrz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum