Radio Katowice, RZ/Rynek Zdrowia | 14-08-2019 09:31

Sosnowiec: samorząd miasta wesprze szpital pożyczką

Sosnowiecki Szpital Miejski Sp. z o.o. ma problemy z terminowym wypłacaniem wynagrodzeń. Dariusz Skłodowski, prezes lecznicy, potwierdził, że placówka ma problemy z płynnością finansową. Z pomocą przyszedł miejski samorząd, który we wtorek (13 sierpnia) podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta podjął decyzję o udzieleniu pożyczki szpitalowi.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Miasto udzieli szpitalowi pożyczki w kwocie 2 milionów złotych. Przyznane środki pozwolą na wypłatę pracownikom pozostałej kwoty pensji. Oprócz tego miasto zadeklarowało poręczenie oraz pomoc w spłacie kredytu, który szpital chce zaciągnąć na restrukturyzację dotychczasowego zadłużenia. Ponadto szpital chce zaciągnąć kredyt inwestycyjny, który pomoże obniżyć bieżące koszty funkcjonowania szpitala.

Jak podkreślają władze szpitala trudna sytuacja finansowa placówki wynika między innymi z podwyżek dla lekarzy i pielęgniarek, na które zgodził się resort zdrowia, a na które nie przekazał pieniędzy. Drugim czynnikiem jest zbyt niskie finansowanie świadczeń przez NFZ.

Więcej: www.radio.katowice.pl