Sosnowiec: musieli zamknąć izby przyjęć, bo zaniedbali sprawozdawczość?

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2012 09:50

W SP Szpitalu Miejskim w Sosnowcu od stycznia zamknięto dwie izby przyjęć z powodu zbyt niskiego kontraktu. NFZ wyjaśnia, że o połowę niższa propozycja umowy na 2012 r. wynika z zaniedbań lecznicy.

Przedstawiciele Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ujawnili podczas spotkania z samorządowcami z Sosnowca, że od marca do czerwca 2011 r. placówka w ogóle nie przysyłała do Funduszu danych o świadczeniach w swoich dwóch izbach przyjęć. Z tego powodu płatnik zaproponował jej na rok 2012 o połowę mniej środków, niż w ub. r. (770 tys. zamiast 1,4 mln zł), a dyrekcja zdecydowała o zamknięciu izb - informuje Gazeta Wyborcza.

Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego OW NFZ wyjaśnił, że przy kontraktowaniu izb przyjęć rola płatnika ogranicza się do prostego przeliczenia danych przez system. Dodał, że wynik był szczególnie niekorzystny dla Sosnowca, bo planując kontrakty, zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, uwzględnia się jedynie pierwszych sześć miesięcy roku (w tym przypadku te, w których Szpital Miejski zaniedbał sprawozdawczość).

Zbigniew Swoboda, dyrektor szpitala przyznaje, że raportów nie było. Podkreśla jednak, że później, jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursów, Fundusz odebrał z lecznicy kompletne dane. Zdaniem Swobody NFZ dobrze wiedział, że pacjentów zaopatrzonych w izbach przyjęć przybyło o 5 tys., a tych odesłanych po udzieleniu pomocy było 17 tys. (zaledwie o 5, a nie 50 proc. mniej niż w 2010 r.).

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum