Sosnowiec: kwarantanna 50 pracowników Centrum Pediatrii. Obejmie cały szpital?

Autor: Dziennik Zachodni, WOK/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2020 17:09

W związku z wykryciem koronawirusa u jednej z lekarek aż 50 pracowników Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu zostało objętych kwarantanną. Na razie ograniczono przyjęcia do przypadków ratujących życie, ale nie jest wykluczone, że cała placówka będzie musiała zostać zamknięta - podaje Dziennik Zachodni.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Informacje o trudnej sytuacji lecznicy potwierdził jej dyrektor, dr Andrzej Siwiec.

"Nie wiem, co będzie dalej. Mamy w szpitalu małych pacjentów, którym musimy pomóc, ale poradnia pediatryczna i chirurgiczna już nie działają" - mówi cytowany przez Dziennik Zachodni.

Gazeta pisze, że przyczyną kwarantanny tak wielu pracowników jest chora lekarka, która zaraziła się koronawirusem od swojej siostry stewardessy. Wykonała test, ale ten nie wykrył wirusa i jeszcze przez cztery dni, dopóki nie pojawiły się objawy, leczyła dzieci. Miała też kontakt z wieloma pracownikami szpitala.

Sanepid i władze placówki zastanawiają się, jak rozwiązać problem przebywających w szpitalu pacjentów.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego w Instytucie Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w rozmowie z Rynkiem Zdrowia  zwracał na początku marca br. uwagę, że największą trudnością w skutecznym zwalczaniu koronawirusa stanowić będą kwestie kadrowe.

- Nawet jeśli założymy, że wszyscy lekarze podejmą wielki trud i pójdą na pierwszą linię frontu batalii z wirusem SARS-Cov-2, to między innymi doświadczenia chińskie wskazują, że lekarze także zarażają się tym patogenem i nie będą przez jakiś czas kontynuować swojej pracy - zaznaczał.

Wskazał, że inne zagrożenie polega na tym, że jeśli nawet lekarz nie zachoruje, ale ma kontakt zarażonymi pacjentami, także obowiązuje go kwarantanna. - Kto więc zastąpi w placówce medycznej lekarzy, będących w 14-dniowej, obowiązkowej izolacji? Pamiętajmy bowiem, że i bez pandemii jednym z głównych problemów naszego systemu ochrony zdrowia są poważne braki kadrowe w wielu specjalnościach - stwierdził ekspert.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum