×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sosnowiec: izby przyjęć zakontraktowane, ale...

Autor: TVP Katowice, GW, RZ/Rynek Zdrowia22 lutego 2012 14:16Aktualizacja: 22 lutego 2012 16:34

Po dwumiesięcznej przerwie wywołanej sporem wokół kontraktu, dwie izby przyjęć SP Szpitala Miejskiego w Sosnowcu znów będą udzielać pomocy pacjentom. Pod presją władz miasta dyrektor szpitala podpisał kontrakt proponowany przez NFZ.

Sosnowiec: izby przyjęć zakontraktowane, ale...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 stycznia br. izby przyjęć Szpitala Miejskiego zajmowały się jedynie pacjentami z udarem mózgu lub chorymi, których przyjęcie zostało wcześniej uzgodnione z ordynatorem któregoś z oddziałów. Zostaną jednak ponownie otwarte już w przyszłym tygodniu - informuje Gazeta Wyborcza.

Na razie w pełni dostępna izba przyjęć działa w Sosnowcu jedynie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary. Nie jest jednak w stanie udzielić pomocy wszystkim potrzebującym. Dlatego prezydent miasta polecił dyrektorowi szpitala podpisać niski kontrakt.

- To był konkurs dodatkowy na izby przyjęć dla całego województwa śląskiego, dzięki takiemu rozwiązaniu Szpital Miejski otrzymał jeszcze jedna szansę na podpisanie kontraktu - mówił w rozmowie we wtorkowym (21 lutego) wydaniu Aktualności TVP Katowice Jacek Kopocz, rzecznik ŚOW NFZ.

Zbigniew Swododa, dyrektor Szpitala Miejskiego, dodał natomiast w rozmowie z TVP Katowice, że zdecydował się na podpisanie kontraktu ze względu na dobro pacjentów, mimo tego, iż finansowanie jest niskie. Zaznaczył jednak, że trwający dwa miesiąc spór nie został rozwiązany. To kwestia, jak wyjaśnia, do załatwienie ''gdzieś wyżej''.

Przypomnijmy, że na początku roku izby zamknięto właśnie z powodu sporu wokół proponowanego szpitalowi kontraktu. Jego wartość była aż o połowę niższa w stosunku do ub.r. Według Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynikło to z zaniedbań lecznicy.

Od marca do czerwca 2011 r. placówka nie przysyłała do NFZ danych o świadczeniach w swoich dwóch izbach przyjęć. Z tego powodu Fundusz zaproponował jej na rok 2012 o połowę mniej środków, niż w ub. r. (770 tys. zamiast 1,4 mln zł). Dyrekcja szpitala zareagowała na tę propozycję zamknięciem izb.

W ocenie NFZ, przy kontraktowaniu izb przyjęć rola płatnika ogranicza się do prostego przeliczenia danych przez system. Wynik był dla sosnowieckiego szpitala szczególnie niekorzystny, bo planując kontrakty, zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, uwzględnia się jedynie pierwszych 6 miesięcy roku (w tym przypadku te, w których Szpital Miejski zaniedbał sprawozdawczość).

Ponieważ szpitali bez kontraktu na izbę przyjęć zostało więcej, NFZ ogłosił drugi konkurs. Ostatecznie oferta dla sosnowieckiego szpitala została pomniejszona o kwoty za styczeń i luty, czyli do 640 tys. zł.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum