Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia | 28-04-2019 15:58

Sosnowiec: dyrektor instytutu medycy pracy odwołana

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski odwołał kierownictwo Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Konta Instytutu są zajęte przez komorników.

Regionalny Ośrodek Ostrych Zatruć wchodzący w skład Instytutu przyjmuje corocznie w trybie nagłym i w przypadkach narażenia życia przeszło 1 tys. chorych. Musi istnieć... Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Wypowiedzenie otrzymała dyrektor IMPiZŚ dr hab. Renata Złotkowska.

Jeszcze w styczniu, gdy stało się jasne, że Instytut boryka się z dużymi problemami finansowymi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski wyraził gotowość przejęcia i włączenia wchodzącego w skład Instytutu Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii oraz Oddziału Chorób Zawodowych do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Regionalny Ośrodek Ostrych Zatruć przyjmuje corocznie w trybie nagłym i w przypadkach narażenia życia przeszło 1 tys. chorych i udziela ponad 6 tys. informacji toksykologicznych jednostkom służby zdrowia, lecznicom i gabinetom weterynaryjnym oraz osobom prywatnym. Do ośrodka trafiają pacjenci z województw: śląskiego, opolskiego oraz części małopolski.

Jak podaje GW, odpowiedzialny z racji nadzoru za Instytut wiceminister Sławomir Gadomski chciał doprowadzić do cesji kontraktu IMPiZŚ na toksykologię i ROOZ na rzecz Szpitala św. Barbary w Sosnowcu. Okazało się jednak, że taka operacja mogłaby się okazać bezskuteczna. Chodzi o to, że IMP ma potężne długi, a kontrakt stanowi obecnie praktycznie jedyne źródło jego przychodów.

Jeśli więc Fundusz zgodziłby się na cesję, byłaby to ucieczka przed wierzycielami, a taką decyzję  mogliby zaskarżyć do sądu. Regionalny Ośrodek Ostrych Zatruć zmieni siedzibę - zostanie przeniesiony do szpitala św. Barbary, ale cesji kontraktu nie będzie.

Więcej: sosnowiec.wyborcza.pl