Sośnierz: walka z pandemią powinna być finansowana z budżetu państwa

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 19 października 2020 14:58

Jednym z problemów poruszanych w poniedziałek (19 października) w dyskusji na Internetowym XVI Forum Rynku Zdrowia była kwestia wpływu pandemii koronawirusa na finasowanie opieki zdrowotnej. Wypowiedział się na ten temat m.in. Andrzej Sośnierz, zwolennik tezy, że walka z pandemią powinna być opłacana z budżetu państwa.

Sośnierz: walka z pandemią powinna być finansowana z budżetu państwa
Andrzej Sośnierz: - Nie rozumiem, dlaczego nie uruchamia się dotacji państwowych na walkę z pandemią. Fot. PTWP/Michał Oleksy

Andrzej Sośnierz, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia, odniósł się do problemu wpływu kosztów walki pandemii na finansowanie świadczeń zdrowotnych. Jego zdaniem walka z pandemią koronawirusa powinna być opłacana przez budżet państwa, natomiast wszystkie inne świadczenia zdrowotne - z budżetu NFZ.

- Jestem z przekonania zwolennikiem rynku, ingerencja państwa to dla mnie ostateczność. Dotacje państwa na walkę z pandemią są taką wyjątkową sytuacją. Nie rozumiem, dlaczego nie uruchamia się dotacji państwowych na walkę z pandemią. W normalnych czasach nie są one potrzebne, ale teraz tak - - powiedział Sośnierz.

Jego zdaniem w trwających dyskusjach o finansowaniu ochrony zdrowia pomija się np. zupełnie nowy wydatek, jakim są testy na koronawirusa. - Ich obecna jednostkowa cena to 280 zł. Dążymy do tego, żeby testowanie miało szeroki zasięg. Niestety, teraz jesteśmy na dalekim miejscu, jeśli chodzi o wykonywane testy w przeliczaniu na miliom mieszkańców. Testy nie mogą jednak obciążać budżetu NFZ, one muszą być opłacane z budżetu państwa - przekonywał. Przypomniał, że jednocześnie są zapowiedzi zwiększenia stawek dla lekarzy i szpitali, co dodatkowo obciąży Fundusz.

- Wydajemy setki miliardów zł na różne tarcze. Te wydatki są w istocie wynikiem nieudolnej walki z pandemią, bo nie ma dotacji budżetowej stricte na walkę z pandemią - zauważył.

Sośnierz przekonywał, że pieniądze ze składek zdrowotnych powinny być przeznaczone na świadczenia nie związane z pandemią. - Pacjenci nadal chorują, a doszedł przecież nowy wydatek (pandemia - red.), który zachwiał logiką wydatków ze składek zdrowotnych. Nie rozumiem polityki rządu. Powinna być rekompensata z budżetu państwa na pokrycie wydatków NFZ przeznaczonych na zwalczanie pandemii, bo jest to zadanie państwa. Pieniądze ze składek zdrowotnych powinny być skierowane na normalne funkcjonowanie ochrony zdrowia i świadczenia zdrowotne - podsumował.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum