Sośnierz: składka zdrowotna, szczęśliwie kiedyś, została oderwana od działań rządzących

Autor: oprac. PG • Źródło: Rynek Zdrowia20 września 2021 16:14

- Nakłady na ochronę zdrowia muszą rosnąć, ale bez reform to jest studnia bez dna - mówi Jarosław Gowin. - Wzrost tych nakładów to nie sukces rządu. Składka zdrowotna rośnie automatycznie - dodawał Andrzej Sośnierz.

Jarosław Gowin po lewej i Andrzej Sośnierz po prawej podczas konferencji na EEC. Foto: PTWP
  • W Katowicach trwa Europejski Kongres Gospodarczy EEC2021
  • Wśród poruszanych tematów, m.in. Polski Ład i zmiany, które niesie ze sobą.
  • Na konferencji prasowej Jarosław Gowin i Andrzej Sośnierz odnosili się do wzrostów nakładów na ochronę zdrowia w Polsce. 

- Nakłady na służbę zdrowia muszą rosnąć. Nie kwestionujemy celu, jaki postawił rząd czyli wzrostu nakładów na służbę zdrowia do poziomu 7 proc. w ciągu najbliższych kilku lat - mówił Jarosław Gowin, lider Porozumienia i były wicepremier.

- Jesteśmy jednak przekonani, że te cele można osiągnąć innymi metodami, chociażby przez przekierowanie części składki rentowej na potrzeby Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzisiaj ta składka rentowa jest w niewielkim stopniu wykorzystywana, liczba rencistów spadła, a tymczasem od wielu lat obowiązują podwyższone stawki, jeżeli chodzi o składkę rentową.  Podobnie można rozważyć przekierowanie na potrzeby służby zdrowia części środków uzyskiwanych z akcyzy na papierosy, ba, można rozważyć podniesienie poziomów akcyzy z założeniem takim że te dodatkowe środki przeznaczone będą na służbę zdrowia – podkreślał polityk. 

Dodał jednocześnie, że „służba zdrowia, która nie jest to jest reformowana jest studnią bez dna”. 

EEC2021: Akredytacja szpitali przez NFZ. Rewolucja czy porażka?

 - Nie wystarczy zwiększenie nakładów, konieczne są głębokie, przemyślane, przedyskutowane ze środowiskiem lekarskim czy nawet szerzej środowiskami służby zdrowia, reformy – podkreślał Gowin.

"Miliardy na pandemię, i co z tego?"

Andrzej Sośnierz, członek Porozumienia podkreślał natomiast, że jest przeciwnikiem podnoszenia podatków. - W ostatnich latach wzrosły nakłady na opiekę zdrowotną i to nie przyniosło żadnego rezultatu – podkreślał. 

Sośnierz podał przykład wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w pandemii. - Poza środkami z podatków, zostały uruchomione również miliardy złotych ze środków budżetowych. I co, macie państwo lepiej funkcjonujący system opieki zdrowotnej? Nie. Więc jakiekolwiek podnoszenie podatków powinno być związane przede wszystkim z głęboko przemyślaną, sprawnie przeprowadzoną reformą – dodawał polityk.

Czytaj także:  Niedzielski na EEC deklaruje gotowość do rozmów. "Eskalowanie napięć może prowadzić do tragedii"

 Jego zdaniem, rządzący, którzy opowiadają jak znacznie podniesione zostały dzięki nim nakłady na opiekę zdrowotną w ostatnich latach, kłamią.

- Środki na opiekę zdrowotną pochodzą jak wspomniałem wcześniej ze składki zdrowotnej i one wzrastają automatycznie, niezależnie od działań rządu. Składka, szczęśliwie kiedyś oderwana od decyzji politycznych, od decyzji budżetowych, po prostu rośnie automatycznie – podsumował polityk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum