×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sośnierz postuluje nowy sposób liczenia taryf dla szpitali: "taryfa wskaźnikowa"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Sejm24 lutego 2022 13:05

Andrzej Sośnierz zaproponował na Sejmowej Komisji Zdrowia, aby zmienić metodologię liczenia taryf dla szpitali. Zamiast - jak określił - "sufitowych, księżycowych" sztywnych kwotowych, proponuje taryfy wskaźnikowe, elastyczne względem inflacji.

Sośnierz postuluje nowy sposób liczenia taryf dla szpitali: "taryfa wskaźnikowa"
Komisja Zdrowia w Sejmie Fot. PAP/Mateusz Marek

 

Podwyżki energii dla szpitali? Andrzej Sośnierz postuluje nowy sposób liczenia taryf 

O sytuacji finansowej szpitali w kontekście podwyżek cen energii była mowa na Komisji Zdrowia w Sejmie w czwartek, 24 lutego. Andrzej Sośnierz, poseł koła Polskie Sprawy zaproponował w trakcie posiedzenia zmianę metodologii liczenia taryf przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To - jak podkreślał - rozwiązałoby problemy finansowe szpitali, w które obecnie z wielką siłą uderza inflacja.

- Rozwiązaniem tego problemu byłoby, gdyby taryfa była zbiorem pewnych wskaźników i współczynników, które by automatycznie zmieniały swą wartość, zależnie od cen zmieniających się na rynku - powiedział parlamentarzysta. 

- Taryfa ustalona jako kwota (obecny system - przyp. red.), jako liczba jest sztywna, liczona często na podstawie danych sprzed roku. Oczywiście oddaje to jakąś tam rzeczywistość, ale historyczną. Natomiast ona nie nadąża za bieżącą rzeczywistością, a gdyby taryfa składała się z właśnie z tych części ruchomych, to gdy zwiększa się cena energii i taryfa - czy wycena punktu - też się zmienia - mówił.

Nowy model zamiast "sufitowej taryfy"

Jak dodał takie rozwiązanie zapobiegałoby sytuacji, w której "mamy inflację i w różnych obszarach następują zmiany cen, a taryfa jest sufitowa, księżycowa, nie przystająca do rzeczywistości".

- Gdyby ona była złożona ze wskaźników, które automatycznie idą wraz ze zmianą, to wtedy nadgoniłoby tę rzeczywistość, która jest wokół, a inaczej to ciągle będziemy w niedostatku. Więc proszę przemyśleć, czy nie warto byłoby przemyśleć wewnątrz agencji sposobu liczenia tych taryf tak, żeby taryfa była w dużym stopniu wskaźnikowa, a nie liczbowa, bo ona wtedy jest sztywna i nie oddaje rzeczywistości - postulował Sośnierz.

Na wnioski w tej sprawie odpowiadał wiceminister Maciej Miłkowski. 

- Przygotowujemy takie analizy, z tego, przy wszystkich analizach, AOTMiT korzysta, bo ma informację o inflacji poszczególnych elementów wpływających na koszt całkowity świadczeń zdrowotnych. Na pewno analizujemy i teraz też, przygotowując się do różnych planowanych zmian w tym roku właśnie bierzemy pod uwagę to, co się zdarzyło: koszty inflacji, bo mówimy tutaj konkretnie o nośnikach energii, ale wiemy, że nie tylko nośniki energii wzrosły, również inne koszty, które mają wpływ na inflację - skomentował wiceminister. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze