Sondaż: w obszarze publicznej ochrony zdrowia jest źle i niewiele się poprawia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2019 09:59

94 proc. Polaków uważa, że państwo powinno refundować więcej nowoczesnych leków, a ośmiu na dziesięciu, że sytuację poprawiłoby zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Najwięcej oczekuje naprawy systemu ochrony zdrowia.

Sondaż: w obszarze publicznej ochrony zdrowia jest źle i niewiele się poprawia
Fot. Fotolia

Jak wynika z badania „Ochrona zdrowia w Polsce”, przeprowadzonego przez firmę IQS Research na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita”, zdecydowana większość Polaków (73 proc.) uważa, że w obszarze publicznej ochrony zdrowia jest źle i niewiele się poprawia. Ochrona zdrowia jest problemem 44 proc. badanych, a 81 proc. wymienia ją na pierwszym miejscu największych współczesnych problemów. 

Zdaniem Polaków, mimo znacznego zwiększenia budżetu NFZ, w ostatnich latach poprawiło się niewiele, jeśli chodzi o leczenie w ramach świadczeń gwarantowanych. Ponad trzy czwarte respondentów nie zauważyło pozytywnych zmian w tym zakresie. Bardziej krytyczne podejście, podobnie jak w przypadku całościowej sytuacji ochrony zdrowia, prezentują osoby lepiej wykształcone i o wyższych dochodach.

Mimo skrócenia się kolejek do niektórych specjalistów oraz bezlimitowego finansowania części świadczeń 77 proc. badanych jest zdania, że nie wzrosła dostępność do lekarzy. Według 66 proc. nie zwiększył się dostęp do świadczeń, np. operacji, diagnostyki czy rehabilitacji a zdaniem 61 proc. respondentów nie poprawiła się też dostępność do nowoczesnych leków.

94 proc. Polaków uważa, że państwo powinno refundować więcej nowoczesnych, najskuteczniejszych leków. Ośmiu na 10 Polaków uważa, że na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia przełożyłoby się znaczne zwiększenie finansowania.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum