"Solidarność" daje żółte kartki za rażąco niskie płace

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2017 11:37

NSZZ "Solidarność" rozdaje żółte kartki firmom, które płacą zbyt mało. Akcja ma piętnować rażąco niskie płace pracowników firm wygrywających przetargi. Żółte kartki otrzymało m.in. Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie i Specjalistyczny Szpital w Nowym Sączu.

"Solidarność" daje żółte kartki za rażąco niskie płace
żółte kartki za rażąco niskie płace. Fot. Archiwum

Żółte kartki dostało ponad 30 instytucji z całej Polski - w tym szpital, urzędy i sądy.

Ekspertka NSZZ "Solidarność" Sylwia Szczepańska powiedziała, że inicjatywa przyznawania żółtych kartek powstała w związku z informacjami, że w przetargach publicznych proponuje się pracownikom bardzo niskie wynagrodzenia. - Chcieliśmy zareagować, zwrócić się do tych instytucji, pokazywać im, że coś powinni w tej sprawie zrobić - wyjaśniała.

Podkreśliła, że akcja NSZZ "Solidarność" " i promującej społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw Fundacji Centrum CSR.PL przynosi efekty i instytucje zmieniają wymogi przy przetargach.

W ocenie Szczepańskiej, powodem "rażących rozstrzygnięć przetargów" były m.in. przepisy, zgodnie z którymi najważniejszym kryterium była cena. Jej zdaniem, coraz rzadziej dochodzi do rażących rozstrzygnięć przetargów. - To też jest kwestia tego, że poprawia się rynek pracy. Coraz trudniej znaleźć pracowników za niskie stawki. Pracodawcy też zaczynają sobie z tego zdawać sprawę - powiedziała.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum