×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Słynne 6,5 tys. zł miesięcznie. Ile naprawdę zarabiają pielęgniarki w Polsce?

Autor: JPP • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia21 lutego 2022 07:30

Słynne 6,5 tys. zł dla pielęgniarki za 300 godzin pracy - słowa przedstawiciela Ministerstwa Zdrowa z ubiegłego roku wywołały falę oburzenia w środowisku i gorące komentarze na temat faktycznych zarobków pielęgniarek w Polsce. Informację, jakie są wynagrodzenia pielęgniarek, przygotował resort zdrowia.

Słynne 6,5 tys. zł miesięcznie. Ile naprawdę zarabiają pielęgniarki w Polsce?
Słynne 6,5 tys. zł miesięcznie. Ile naprawdę zarabiają pielęgniarki w Polsce? Fot. AdobeStock
 • Słynne 6,5 tys. zł dla pielęgniarki za 300 godzin pracy - słowa przedstawiciela Ministerstwa Zdrowa z ubiegłego roku wywołały falę oburzenia w środowisku
 • Pielęgniarki zapamiętały tę wypowiedź rzecznika MZ i przywoływały ją w różnych okolicznościach, m.in. w trakcie wrześniowej demonstracji medyków w Warszawie
 • W nawiązaniu do tamtych słów podczas manifestacji pasek z wypłaty pielęgniarki z dużym doświadczeniem pokazała Krystyna Ptok, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
 • Temat wznowił dyskusję na temat wynagrodzeń pielęgniarek, położnych i pracowników ochrony zdrowia. Pytania o to, ile zarabiają pielęgniarki pojawiły się również w interpelacji do Ministerstwa Zdrowia
 • Resort w przygotowanej odpowiedzi przedstawił najniższe wynagrodzenia regulowane ustawą, ale i średnie miesięczne zarobki na podstawie danych z podmiotów leczniczych

6,5 tys. zł miesięcznie? Ile naprawdę zarabiają pielęgniarki w Polsce?

O to, ile zarabiają pielęgniarki pytała w ubiegłym roku w interpelacji do ministra zdrowia Małgorzata Niemczyk. Interpelacja była odpowiedzią na głosy oburzenia w środowisku pielęgniarek i położnych po słynnych słowach rzecznika resortu zdrowia, który mówił o zarobkach pielęgniarek.

-  W trakcie konferencji mówił on o zarobkach pielęgniarek w kwocie 6500 brutto złotych za pracę obejmującą udzielanie świadczeń przez około 300 godzin w miesiącu. Z badania sondażowego opublikowanego 12 czerwca 2021 roku przez Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, w którym udział wzięło 2459 osób (2334 kobiety i 195 mężczyzn), wynikało, iż dochody netto u 42 proc. respondentów oscylują między 3001 a 4500 zł. Kolejne 35 proc. osób zarabia 2500-3000 zł. Nieliczni zadeklarowali zarobki powyżej 4500 zł neto miesięcznie, niestety z badania wynika również, że są także pielęgniarki otrzymujące wynagrodzenie poniżej 2500 zł – wskazała posłanka w interpelacji.

W związku z tym domagała się informacji, jakie są zarobki pielęgniarek, ile spośród nich zarabia poniżej 2,5 tys. netto, ile między 2500-3500 zł netto oraz więcej, a ile powyżej 6500 zł netto i jaka jest tygodniowa liczba przepracowanych godzin przy takich zarobkach?

Najwyższe minimalne wynagrodzenie pielęgniarki to obecnie 5.478 zł brutto

Na pytania odpowiedział wiceminister Maciej Miłkowski. Przypomniał, że od 1 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy w sprawie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

- W konsekwencji, od 1 lipca 2021 r. żadna pielęgniarka i położna w Polsce nie może mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż określony w załączniku do ustawy – informował.

Najniższe możliwe wynagrodzenie dla pielęgniarek to:

 • 5 478 zł (współczynnik pracy 1,06) - Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia (gr. 7.)
 • 4 186 zł (współczynnik pracy 0,81) - Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa (gr. 8.)
 • 3 772 zł (współczynnik pracy 0,73) - Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia (gr. 9.)

- W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że łączne wynagrodzenia brutto dla każdej z ww. grup zawodowych faktycznie będą wyższe, gdyż oprócz wynagrodzenia zasadniczego składają się na nie dodatki do wynagrodzenia obliczane jako pochodna wynagrodzeń zasadniczych, w tym m.in.: dodatek stażowy; dodatek za pracę zmianową, w nocy, w niedziele, w święta, w dni dodatkowo wolne od pracy;  dodatek za pracę ponadwymiarową, tj. za dyżury medyczne, nadgodziny; dodatek za „dyżury pod telefonem” – czytamy w odpowiedzi.

Ile faktycznie zarabiają pielęgniarki miesięcznie?

Jak zatem wyglądają średnie miesięczne zarobki pielęgniarek i położnych? Tu Ministerstwo Zdrowia przypomina, że takie dane resort zdrowia „pozyskuje przede wszystkim poprzez ankiety płacowe skierowane do wszystkich podmiotów leczniczych".

- Ostatnie takie badanie zostało zrealizowane w lutym 2020 r. a miesiącem kontrolnym był styczeń. W roku bieżącym ankieta placowa nie została jak dotąd przeprowadzona, gdyż – mając na względzie sytuację epidemiczną – Ministerstwo Zdrowia nie chciało obciążać podmiotów leczniczych dodatkowymi czynnościami biurokratycznymi. I choć wyniki badania z 2020 r. straciły już walor aktualności, gdyż – co oczywiste – nie uwzględniają one skutków ubiegłorocznej lipcowej waloryzacji płac – to, w kontekście kwot podanych w przywołanym w interpelacji badaniu ankietowym - zasadnym jest przypomnienie jego wyników – napisano w odpowiedzi.

Zarobki pielęgniarek 2 Dane MZ.jpg
Zarobki pielęgniarek 2 Dane MZ.jpg

W piśmie przypomniano, że według Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych prowadzonego przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych - na koniec 2022 roku liczba aktywnych zawodowe pielęgniarek wynosiła ponad 230 tys., a położnych – ponad 28 tys.

Te dane są już jednak nieaktualne. W styczniu 2022 NIPiP przedstawiła nowe podsumowanie za 2021 rok. Wynika z nich, że w Polsce zarejestrowanych jest 307 832 pielęgniarek i 40 589 położnych. W przypadku pielęgniarek aż ponad 73 tys. widnieje w rejestrze, ale na co dzień jest poza systemem ochrony zdrowia. Jeżeli chodzi o położne, ta liczba wynosi ponad 11 tys.

Od 1 lipca 2022 roku podwyżki najniższych wynagrodzeń pielęgniarek

Dodajmy, że na mocy porozumienia zawartego na Zespole Trójstronnym do spraw ochrony zdrowia w listopadzie ubiegłego roku, ustalono że od 1 lipca 2022 roku ponownie wzrosną najniższe wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia, w tym pielęgniarek i położnych. Ile wyniosą?

 • pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 1,29, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 7 157 zł
 • pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją – współczynnik pracy 1,02, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5 659 zł
 • pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, 4 która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 0,94, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5 215 zł

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze