Słupsk: szpital musiał oddać NFZ 400 tys. zł

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2009 14:53

Ponad 400 tysięcy złotych oddał NFZ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Korczaka w Słupsku, bo wystawił faktury niezgodne ze stanem faktycznym. To efekt kontroli Funduszu.

Kontrola dotyczyła rozliczeń między szpitalem a NFZ w latach 2006 i 2007. W rezultacie szpital musiał oddać 401 462,03 zł. Ta kwota to rezultat przedstawienia przez świadczeniodawcę danych niezgodnych ze stanem faktycznym, na podstawie których Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ dokonał płatności nienależnych środków finansowych.

Nieprawidłowości dotyczyły leczenia międzyoddziałowego i rehospitalizacji na następujących oddziałach: chorób zakaźnych, otolaryngologicznym, okulistycznym, chirurgii onkologicznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, neurochirurgii, chirurgii dla dzieci, dermatologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, pediatrii, pulmonologii, intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, kardiologii, neurologii, onkologii, położnictwa i ginekologii, urologii.

– Czy to było oszustwo? Nie, to taka gra finansowa między dyrektorami szpitali a NFZ. Zgodnie z prawem fundusz podczas pobytu pacjenta w szpitalu płaci tylko za jedno leczenie. A przecież zdarza się, że pacjent choruje w szpitalu jednocześnie na kilka chorób. My go leczymy, choć powinniśmy wyleczyć z jednej choroby, wypuścić do domu i po dwóch tygodniach znowu przyjęć z kolejną chorobą. Wtedy wszystko by grało zgodnie z prawem – wyjaśnia Ryszard Stus, dyrektor słupskiego szpitala

Szpitale radzą sobie w ten sposób, że w czasie pobytu pacjenta iw ich placówce wystawiają osobne faktury za wszystkie typy leczenia, które stosowano.

– Wiem, że część tych pieniędzy w końcu będę musiał zwrócić, ale przez pewien czas dysponuję większą gotówką w budżecie, a to sporo ułatwia – dodaje dyrektor Stus. – Mam nadzieję, że te praktyki będą zanikać, bo powoli Narodowy Fundusz Zdrowia zaczyna funkcjonować z bardziej życiowymi regułami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum