Gazeta Pomorska, RZ/Rynek Zdrowia | 24-07-2016 17:20

Słupsk: po wniosku posłanki prokuratura bada przekształcenie szpitala

Słupska prokuratura okręgowa i rejonowa wszczęły postępowania dotyczące wątków przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w spółkę prawa handlowego. Zawiadomienie złożyła posłanka Jolanta Szczypińska.

Zawiadamiająca prokuraturę posłanka Jolanta Szczypińska od początku była przeciwna komercajalizacji szpitala. Fot. PTWP

Jak mówi Głosowi Pomorza prokurator Jacek Korycki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku, w połowie maja posłanka Jolanta Szczypińska przysłała zawiadomienie, dotyczące nieprawidłowości w sprawach finansowych szpitala.

Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo dotyczące wyrządzenia szpitalowi znacznej szkody majątkowej. Miałoby nią być zaniżenie wartości kapitału zakładowego spółki (160 mln zł) i brak wyceny przez rzeczoznawcę w chwili przekształcania szpitala.

Poza tym w maju 2015 roku dokonano zmiany w bilansie szpitala w pozycji rezerw pracowniczych w kwocie 2,8 miliona złotych oraz rezerw z tytułu umów wieloletnich w kwocie 9,9 miliona złotych.

Według zawiadamiającej prokuraturę posłanki obie rezerwy nie powinny być tworzone. W przypadku rezerwy pracowniczej jej utworzenie narusza ustawę o rachunkowości.

Jeszcze w 2013 roku, gdy pojawiły się plany komercjalizacji słupskiego szpitala, posłanka Jolanta Szczypińska była przeciwna takiemu rozwiązaniu. Argumentowała wówczas - wypowiadając się dla Dziennika Bałtyckiego - że szpital nie jest zadłużony, a jego komercjalizacja otwiera drogę do prywatyzacji, na której stracą pacjenci, bo "szpital będzie ukierunkowany na zysk".

Wcześniej, nim urząd marszałkowski zdecydował o przekształceniu szpitala w Słupsku, na Pomorzu w spółki przekształcono 11 szpitali marszałkowskich. - Przekształcenia pokazały, że były potrzebne, bo wyniki finansowe szpitali poprawiły się - mówiła wtedy Hanna Zych-Cisoń, wówczas członek zarządu województwa pomorskiego podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia (Gdańsk, 11 marca 2015 r. )

Podczas tej samej konferencji Andrzej Sapiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku, mówiąc o najbliższych planach wobec tej jednostki podawał, że nie ma ona zobowiązań wymagalnych, ale odnotowuje ok. 60 mln zł straty.

Szpital zachowywał płynność finansową i nie była ona zagrożona. Jednak - zdaniem dyrektora - tam formuła organizacyjno-prawna SPZOZ była już na wyczerpaniu. Jak uzasadniał,  przekształcenie szpitala w spółkę usprawni zarządzanie. Szpital wojewódzki w Słupsku został przekształcony w spółkę w czerwcu 2015 r.