Słupsk: likwidują oddział, lekarze żegnają się z pacjentami

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2009 11:45

Sześcioro lekarzy likwidowanego oddziału wewnętrznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku nie godzi się na zaproponowane nowe warunki pracy.

Od 1 stycznia nie będzie w słupskim szpitalu I oddziału wewnętrznego. Pacjenci z niego trafią na inne oddziały. Miało tam przejść też sześciu lekarzy. Ale nie przejdą, bo nie podoba im się propozycja dyrektora. Stracą na tym pacjenci.

Dyrektor szpitala Ryszard Stus od początku podkreślał, że to nie likwidacja, ale przekształcenie. 35 łóżek, które znajduje się na I oddziale wewnętrznym, zostanie rozdzielone pomiędzy oddział kardiologiczny, na który trafią 23, oraz II wewnętrzny, gdzie trafi 12 łóżek. Lekarze z I wewnętrznego też otrzymali propozycję pracy – czworo miało przejść na kardiologię, dwoje na II wewnętrzny. Jednak żaden z sześciu medyków nie przyjął tej oferty.

– Sprawę załatwiono skandalicznie. Nikt z nami nie rozmawiał. Dyrektor porozstawiał nas jak pionki na szachownicy. Dostałem dyspozycję pracy na internie jako starszy asystent. To dla mnie upokarzające, bo mam specjalizację z kardiologii – mówi były konsultant wojewódzkim ds. kardiologii dr Czesław Juszczyk, ordynator I oddziału wewnętrznego.

Ordynator uważa, że takim postępowaniem dyrektor rozbija doskonały zespół. Juszczyk dodaje, że szpital straci wyśmienitych specjalistów. Tym samym na oddziałach, które przejmą łóżka po I internie, zabraknie lekarzy.

– Martwi mnie to, bo na moim oddziale powiększonym o 23 łóżka będzie potrzeba co najmniej trzech nowych lekarzy. A kardiologów w Słupsku nie ma. Rozumiem, że lekarze mogli się obrazić na dyrektora, ale dlaczego na pacjentów – pyta Zbigniew Kiedrowicz, ordynator kardiologii.

Szpital już szuka nowych specjalistów kardiologii i chorób wewnętrznych, którym proponuje pracę od zaraz. W dziale kadr udzielają jedynie lakonicznych odpowiedzi, że pierwsi zainteresowani już dzwonili. Dyrektor szpitala, który w ocenie Rady Społecznej tej placówki zasługuje na nagrodę roczną za 2008 rok w wysokości 30,5 tys. zł brutto przebywa obecnie… na urlopie we Włoszech.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum