Słupca: szpital jeszcze ma pieniądze, ale co dalej?

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2011 12:57

Sytuacja finansowa szpitala w Słupcy staje się niekorzystna. Pieniędzy wystarczy, co najwyżej, na dziewięć miesięcy spokojnego funkcjonowania.

Słupca: szpital jeszcze ma pieniądze, ale co dalej?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupcy Szpital im. dr. Romana Grzeszczaka w ubiegłym roku wygenerował 2 242 765 zł straty. Na szczęście szpital ma nadwyżkę finansową z poprzednich lat. Dzięki temu może regulować wszystkie zobowiązania na bieżąco. Ale te pieniądze zaczynają się kończyć.

Z rozmowy Agnieszki Górkiej, głównej księgowej szpitala z portalem słupca.pl wynika, że miesięcznie szpitalowi brakuje ok. 120-150 tys. zł.

Dr Krzysztof Stasiak, dyrektor szpitala, uważa, że powodem trudności finansowych placówki są problemy wynikające z niewystarczającego kontraktowania usług przez Fundusz.

- Tutaj chodzi o dwie kwestie. Z jednej strony domagamy się od NFZ dostosowania wielkości kontraktów do realiów, z drugiej wypłaty za nadwykonania - powiedział dr Stasiak portalowi rynekzdrowia.pl.

- Chodzi nam o dostosowanie kontraktu do potrzeb placówki i mieszkańców. Szpital od lat leczy zbliżoną liczbę osób. W poprzednich latach fundusz wypłacał nam 100 proc. środków za nadwykonania. W ubiegłym roku otrzymaliśmy tylko 40 proc. Nie wiem jak będzie za 2010 rok - dodaje.

Dyrektor zapewnia, że zarząd nie czeka z założonymi rękami.

- Trwają prace nad opracowaniem czegoś w rodzaju programu ratunkowego. Chodzi nam o dostosowanie zarządzania do zastanych realiów, tak aby w razie kryzysu można było nadal działać. Mam za sobą spotkanie z zarządem i organem założycielskim. Konkretne decyzje mogą zapaść do końca miesiąca - twierdzi Stasiak. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum