Słowenia: rozpoczął się strajk lekarzy publicznej służby zdrowia
Lekarze w publicznych szpitalach i ośrodkach zdrowia w Słowenii przystąpili we wtorek (8 listopada) do bezterminowego strajku, żądając poprawy warunków pracy i wyższych płac. Pacjentów czekają spore niedogodności.

W pierwszym okresie lekarze zamierzają ściśle przestrzegać 40-godzinnego tygodnia pracy i odmawiać brania godzin nadliczbowych, co spowoduje wydłużenie kolejek przed lekarskimi gabinetami.
Jeśli w ciągu dwóch tygodni ta forma protestu nie zrobi na rządzie oczekiwanego wrażenia, lekarze zamierzają zaostrzyć strajk - zapowiedzieli, że będą się zajmować wyłącznie nagłymi przypadkami, a także najciężej chorymi, kobietami w ciąży i dziećmi.
Związek zawodowy lekarzy FIDES ogłosił strajk, ponieważ trwające od roku rozmowy z rządem w sprawie układu zbiorowego nie dały rezultatów. Pewne zbliżenie stanowisk odnotowano w kwestii poprawy warunków pracy, natomiast nie widać porozumienia w sprawie podwyżek płac.
Lekarze domagają się, by ich zarobki stopniowo rosły, osiągając docelowo trzykrotność średniej płacy w Słowenii. Obecnie jest to dwukrotność - ok. 3100 euro brutto.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)