Słowenia: rozpoczął się strajk lekarzy publicznej służby zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2016 12:31

Lekarze w publicznych szpitalach i ośrodkach zdrowia w Słowenii przystąpili we wtorek (8 listopada) do bezterminowego strajku, żądając poprawy warunków pracy i wyższych płac. Pacjentów czekają spore niedogodności.

Słowenia: rozpoczął się strajk lekarzy publicznej służby zdrowia

W pierwszym okresie lekarze zamierzają ściśle przestrzegać 40-godzinnego tygodnia pracy i odmawiać brania godzin nadliczbowych, co spowoduje wydłużenie kolejek przed lekarskimi gabinetami.

Jeśli w ciągu dwóch tygodni ta forma protestu nie zrobi na rządzie oczekiwanego wrażenia, lekarze zamierzają zaostrzyć strajk - zapowiedzieli, że będą się zajmować wyłącznie nagłymi przypadkami, a także najciężej chorymi, kobietami w ciąży i dziećmi.

Związek zawodowy lekarzy FIDES ogłosił strajk, ponieważ trwające od roku rozmowy z rządem w sprawie układu zbiorowego nie dały rezultatów. Pewne zbliżenie stanowisk odnotowano w kwestii poprawy warunków pracy, natomiast nie widać porozumienia w sprawie podwyżek płac.

Lekarze domagają się, by ich zarobki stopniowo rosły, osiągając docelowo trzykrotność średniej płacy w Słowenii. Obecnie jest to dwukrotność - ok. 3100 euro brutto.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum