Sławomir Neumann: w 2012 r. nie wykorzystano około 1,7-1,8 mld zł na refundację leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2013 13:47

W 2012 r. z planowanych 10,9 mld zł na refundację leków nie wykorzystano blisko 1,7-1,8 mld zł - poinformował w piątek (4 grudnia) w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Dodał, że nie ma możliwości bezpośredniego przesunięcia tych środków np. na świadczenia zdrowotne

Sławomir Neumann: w 2012 r. nie wykorzystano około 1,7-1,8 mld zł na refundację leków
Neumann odpowiadał w piątek na pytanie posła Piotra Zgorzelskiego (PSL) o możliwość przeznaczenia niewykorzystanych w 2012 r. przez NFZ na refundację 1,7 mld zł na pokrycie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, "których finansowanie jest daleko niewystarczające" oraz na pokrycie kosztów nadwykonań.

Wiceminister zdrowia wyjaśnił, że dzięki obowiązującej od 1 stycznia 2012 r. ustawie refundacyjnej udało się wynegocjować niższe ceny leków i stąd wynikają oszczędności. - Całkowity plan na refundację w 2012 r. to 10 mld 901 mln zł, a wykorzystano 8 mld 149 mln zł - zaznaczył i dodał, że dane te mogą jeszcze się zmienić po całkowitym zbilansowaniu poprzedniego roku. Pieniądze na refundację leków to, zgodnie z ustawą refundacyjną, 17 proc. planu finansowego Funduszu.

Neumann przypomniał, że prezes NFZ wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów o zgodę na przesunięcie niewykorzystanych środków z refundacji na ubytek składki zdrowotnej, ale opinie prawne były jednoznaczne - nie można dokonać takiego przesunięcia.

- Akurat w 2012 r. powstały duże oszczędności na lekach, ale nie musi się to powtarzać w przyszłości, ponieważ trudno zakładać, że ceny leków będą spadały w nieskończoność. Nie wiadomo, czy w 2013 r. będzie podobnie. Tym bardziej, że na listy refundacyjne cały czas trafiają nowe leki, które podnoszą koszty refundacji - dodał.

Neumann zapowiedział, że resort będzie dokładnie analizował wpływ ustawy na rynek leków, a także na poziom współpłacenia pacjentów. Dodał, że MZ przygotowuje się do nowelizacji ustawy refundacyjnej, która w jego opinii dała wiele dobrego np. bardziej transparentny rynek farmaceutyczny. - Chcemy zaproponować zmiany, które ją ulepszą i wyeliminują drobne niedociągnięcia - wyjaśnił.

Jednocześnie Neumann zapewnił, że NFZ będzie płacił za ponadlimitowe świadczenia ratujące życie i na to środki muszą się znaleźć. Podkreślił, że z kolei to, czy i w jakim stopniu Fundusz zapłaci za planowe ponadlimitowe świadczenia, będzie zależało od spływu składki w roku 2013 oraz od  wolnych środków pozostających w rezerwie.

W grudniu 2012 r. prezes NFZ informowała, że według stanu po dziesięciu miesiącach 2012 r. niewykonanie z refundacji wynosi 1,34 mld zł. - Zgodnie z ustawą refundacyjną możemy je przesunąć np. na programy lekowe i chemioterapię, ale nie na inne świadczenia w bieżącym roku - wyjaśniała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum