Sławomir Gadomski: w tym roku na pandemię wydamy ponad 20 mld zł

Autor: MS • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia25 maja 2021 15:49

Ogromna część środków finansowych w Krajowym Planie Odbudowy zostanie przeznaczona na cele rozwojowe w ochronie zdrowia. Nie będę z niego refinansowane wydatki na walkę z epidemią – mówił Sławomir Gadomski.

Sławomir Gadomski: w tym roku na pandemię wydamy ponad 20 mld zł
Sławomir Gadomski podkreśla, że środki finansowe z KPO nie trafią na refinansowanie wydatków na walkę z pandemią; Gadomski, Fot. MZ/TT
  • Polska otrzyma w ramach Funduszu Odbudowy około 58 mld euro. Blisko 4,3 mld euro z tej kwoty trafi na zdrowie 
  • "Ogromna część tych środków - idzie na cele rozwojowe" - zapewnia Sławomir Gadomski
  • Wiceminister zdrowia wyjaśnia, że Polska nie zakłada refinansowania z KPO wydatków, które przeznaczyła na walkę z epidemią

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski powiedział podczas senackiej Komisji Zdrowia, że w 2021 r. wydatki na walkę z Covid-19 wyniosą ponad 20 mld zł, i pokrywane będą ze środków krajowych.

Krajowy Plan Odbudowy to dokument, który ma opisywać sposób wydatkowania środków z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Polska będzie miała w ramach Funduszu Odbudowy do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.

Blisko 4,3 mld euro z KPO trafi na zdrowie 

W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Senatorowie z Komisji Zdrowia we wtorek zajęli się jednym z elementów planu poświęconego ochronie zdrowia (komponent D: dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia) i jej finansowaniu z tych dwóch źródeł.

Łącznie z KPO na zdrowie przewiduje się przeznaczyć blisko 4,3 mld euro.

Wiceminister, zabierając głos na posiedzeniu komisji, zauważył, że Polska nie zakłada refinansowania z Krajowego Planu Odbudowy wydatków, które przeznaczyła na walkę z epidemią, choć była taka możliwość i są one "niebagatelne", bo w 2020 r. wyniosły około 10 mld zł, a 2021 r. zamknie się kwotą ponad 20 mld zł.

"Wiemy, że inne kraje w swoich krajowych planach uwzględniły potrzeby refinansowania pewnych wydatków pandemicznych. Okres kwalifikowalności to luty 2020 r., co oznacza, że de facto moglibyśmy ogromną część wydatków covidowych zrefinansować. Tego nie robimy (...). Te wydatki covidowe są niebagatelne tak naprawdę, bo rok 2020 zamknęliśmy kwotą około 10 mld zł dodatkowych wydatków zdrowotnych związanych z pandemią, a ten rok - patrząc na ogromne wydatki na proces szczepień - pewnie zamkniemy kwotą ponad 20 mld zł. Nie ograniczamy w żaden sposób KPO refinansowaniem tych wydatków" - wyjaśnił.

Jednocześnie Gadomski wyraził przekonanie, że programy unijne i krajowe będą odpowiedzią na sytuację po pandemii.

Środki finansowe trafią na rozwój i część lekową

Wiceminister wskazał też, że wstępne założenia tego planu były takie, by część środków przeznaczyć np. na program szczepień. Jednak, jak zaznaczył, "ogromna część tych środków -  idzie na cele rozwojowe".

Przypomniał, że w KPO zwiększono też ostatecznie "alokację środków w części lekowej oraz w wielu częściach zwiększono liczbę podmiotów objętych wsparciem".

"To co bardzo ważne (...) w toku pewnych zmian KPO na ostatniej prostej dedykowaliśmy w sposób dookreślony część grantową i pożyczkową dla podmiotów leczniczych, których organem tworzącym są samorządy lokalne, powiatowe" - dodał.

Podkreślił też, że w ciągu najbliższych dni - "w tym tygodniu, może na początku następnego tygodnia" - do konsultacji publicznych przekazana będzie strategia zdrowa przyszłość, "która uwzględnia te priorytety, które wskazaliśmy w Polskim Ładzie, ale również uszczegóławia i pokazuje kierunki dla zdrowia na najbliższe lata".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum