Śląsko-dąbrowska Solidarność niezbyt zadowolona z rozmów z minister zdrowia

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2009 13:18

5 listopada, w Katowicach Wojewódzki Komitet Dialogu Społecznego (WKDS) debatował nad sytuacją w służbie zdrowia. Nie uczestniczył w nim szef Zarządu Regionu

W piśmie przesłanym do wojewody Duda stwierdził: „Od dłuższego czasu nasz Związek alarmuje o rosnących problemach finansowych służby zdrowia. Ogłoszone zostało pogotowie strajkowe, a powołany przez branżowe struktury „Solidarności” Regionu Śląsko–Dąbrowskiego, Podbeskidzia i Częstochowy Międzyregionalny Komitet Protestacyjno–Strajkowy zorganizował w środę 4 listopada pikietę przed ministerstwem zdrowia”.

Przewodniczący Śląsko–Dąbrowskiej „Solidarności” poinformował członków WKDS pisemnie o rezultatach wczorajszych rozmów związkowców z minister Ewą Kopacz. W środę 4 listopada ustalono – między innymi – że...

• Nastąpi przekazanie środków przez śląski NFZ szpitalom za świadczenia ponadlimitowe ratujące życie wykonane w roku 2009. Pieniądze te pochodzić będą z zapłaty za świadczenia udzielane pacjentom spoza województwa śląskiego (środki z tzw. migracji), a także ze środków przekazanych dodatkowo przez Prezesa NFZ do Oddziału zarządzeniem z dnia 19 października.

• 67 mln zł, która zgodnie z decyzją prezesa NFZ miała być początkowo przeznaczona głównie na refundację leków (ok. 40 mln) i podstawową opiekę zdrowotną (ok. 20 mln zł) teraz w całości ma zostać przeznaczona na leczenie szpitalne.

• Środki z tzw. migracji (w sumie ok. 80 mln ), które z innych oddziałów NFZ mają trafić do śląskiego oddziału, sfinansują refundację leków i podstawową opiekę zdrowotną, pozostała kwota ma być przeznaczona na leczenie szpitalne, według wyliczeń „Solidarności” może to być ok.20 mln zł.

Minister zdrowia poinformowała, że przyszłoroczny budżet śląskiego NFZ, wstępnie określony na poziomie 6 665 388.000 zł będzie niższy w stosunku do tegorocznego o ok. 190 mln. Ewa Kopacz stwierdziła, że jest możliwość zwiększenia tego budżetu.

– Według naszych obliczeń dziura w budżecie śląskiego NFZ jest większa i wynosi ok. 300 mln zł – uważa Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia Śląsko–Dąbrowskiej „Solidarności”. – Dlatego ustalenia podjęte wczoraj podczas spotkania z minister zdrowia, to tylko etap na drodze do poprawy sytuacji służby zdrowia w naszym województwie.

O możliwości kolejnych działań związkowcy będą z minister Ewą Kopacz dalej rozmawiać, najpewniej, 18 listopada.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum