Śląskie: związek pielęgniarek komitetem strajkowym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2010 18:00

Śląska organizacja Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na znak solidarności przekształciła się w komitet strajkowy.

W ten sposób związek chciał okazać wsparcie przede wszystkim protestującym od 8 lutego pielęganiarkom i położnym z podbeskidzkich szpitali, ale i wszystkim przedstawicielkom tego zawodu w całej Polsce.

Iwona Borchulska, szefowa śląskiego regionu OZZPiP, poinformowała, że w szpitalach na Podbeskidziu z dnia na dzień rośnie napięcie, co wraz z brakiem konstruktywnych rozmów, grozi eskalacją konfliktu. Podkreśliła, że w systemie ochrony zdrowia są pieniądze na sprzęt i dla lekarzy, ale dla pielęgniarek już brakuje środków.

W strajku bierze udział ok. 800 pielęgniarek i położnych ze Specjalistycznego Zespołu Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej, Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, Szpitala Powiatowego w Żywcu i Szpitala Ogólnego im. E. Wojtyły w Bielsku-Białej. Domagają się podwyżek płac. Część ze strajkujących prowadzi protest głodowy.

Przedstawiciele zarządu województwa śląskiego podkreślają, że płace w objętych protestem placówkach nie odbiegają od innych szpitali należących do samorządu. Decyzję o rozpoczęciu akcji uznali za zaskakującą. Uważają, że protest pielęgniarek narusza przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Pielęgniarki odpowiadają, że mają opinię prawną o legalności strajku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum