Śląskie: zamknięta izba przyjęć w Świętochłowicach, SOR w Częstochowie znów otwarty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2020 13:22

SOR Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie wznowił w sobotę (21 marca) normalną pracę po czasowym zamknięciu z powodu obecności w nim pacjenta zakażonego koronawirusem - poinformował dyrektor szpitala Zbigniew Bajkowski. Ze względu na podejrzenie zarażenia pacjenta koronawirusem zamknięta została natomiast izba przyjęć szpitala w Świętochłowicach - podał w sobotę tamtejszy samorząd.

Fot. archiwum

SOR częstochowskiego szpitala, a także Oddział Chorób Płuc został czasowo wyłączony w czwartek, po tym, jak pojawił się tam pacjent z objawami niewskazującymi początkowo na zakażenie koronawirusem - dopiero później okazało się, że jest zakażony. Pacjent został przetransportowany do szpitala w Tychach, a dyrekcja częstochowskiej placówki zdecydowała o wstrzymaniu przyjęć i przeprowadzeniu dezynfekcji.

Ponad 20 osób, które miały kontakt z pacjentem, u którego zdiagnozowano koronawirusa - w tym 3 lekarzy - objętych zostało kwarantanną. Wciąż nie ma wyników badań osób, które zetknęły się z zakażonym.

Jak powiedział dyrektor Bajkowski, SOR został ponownie otwarty w sobotę rano, jeszcze tego samego dnia zostanie otwarta izolatka, w której przebywał pacjent. Została poddana dekontaminacji. Oddział Chorób Płuc pozostanie zamknięty jeszcze przez pięć dni - do czasu uzyskania wyników badań wszystkich osób, które miały kontakt z zakażonym - wyjaśnił dyrektor.

W woj. śląskim w ostatnich dniach kilka szpitali w woj. śląskim musiało czasowo zamknąć swoje oddziały po pojawieniu się tam pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W sobotę samorząd Świętochłowic poinformował o zamknięciu izby przyjęć tamtejszego szpitala.

"Ze względu na podejrzenie zarażenia pacjenta kornawirusem Izba Przyjęć Szpitalu Powiatowego ZOZ Świętochłowice została zamknięta. Obecnie żaden pacjent nie może zostać przyjęty - w przypadku takiej potrzeby prosimy kierować się do okolicznych szpitali" - poinformował magistrat na Facebooku. Izba przyjęć ma być ponownie otwarta po otrzymaniu wyników badań pacjenta oraz ewentualnej dezynfekcji budynku.

Izbę przyjęć musiał też na pewien czas zamknąć Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie - stało się tak w czwartek o godz. 20, po tym, jak karetką przewieziono tam kobietę z objawami, które początkowo nie wskazywały na zakażenie koronawirusem. Pacjentka trafiła do szpitala zakaźnego w Tychach, a SOR w Jaworznie po wdrożeniu procedur dekontaminacji i dezynfekcji pomieszczeń przywrócono do normalnej pracy w piątek o godz. 13. 16 pracowników szpitala, którzy mieli kontakt z pacjentką, poddano kwarantannie.

W sobotę rano przywrócono działanie izby przyjęć Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, którą zamknięto po tym, jak pojawił się tam pacjent zakażony koronawirusem. Działanie izby zostało zawieszone w środę, po tym gdy szpital otrzymał potwierdzenie, że pacjent ma koronawirusa. W placówce przeprowadzono niezbędne procedury dezynfekcyjne i od 8 rano w sobotę izba pracuje już normalnie.

Krzysztof Konopka (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum