PAP/Rynek Zdrowia | 02-04-2019 18:16

Śląskie: wojewoda skontroluje izby przyjęć dwóch szpitali

W środę (3 kwietnia) rozpocznie się kontrola wojewody śląskiego w izbie przyjęć Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, zarządzona po śmierci 39-letniego pacjenta po jego wielogodzinnym pobycie w izbie przyjęć tej placówki.

Fot. archiwum

Poinformowała o tym we wtorek rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. W piątek ma się rozpocząć kontrola w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, gdzie ciężarna 20-latka została przeniesiona z SOR-u na pododdział udarowy dopiero wtedy, gdy jej stan bardzo się pogorszył. W stanie ciężkim trafiła później do szpitala w Katowicach.

O przeprowadzenie kontroli zwróciła się wojewody śląskiego w ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko po fali doniesień medialnych o nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) w woj. śląskim. Domniemane nieprawidłowości w tych dwóch szpitalach miały najtragiczniejsze skutki, bada je prokuratura.

Pojawiły się również doniesienia o możliwych nieprawidłowościach w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, gdzie pacjentka izby przyjęć miała z kolei nie otrzymać pomocy, choć zwijała się z bólu, a w końcu zemdlała, a także o przypadku 86-letniej kobiety, która w ciężkim stanie, po napadzie padaczkowym, trafiła do Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Według rodziny spadła ze szpitalnego łóżka i leżała niezauważona przez kilka godzin. Szpital temu zaprzecza.

Wszystkie te sprawy badają kontrolerzy ze śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, placówki prowadzą też kontrole wewnętrzne.