Śląskie: więcej pieniędzy na geriatrię, neonatologię i badania prenatalne

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 13 września 2011 14:11

Śląski Oddział NFZ opublikował na swojej stronie internetowej listę priorytetów zdrowotnych, jakie będzie wspierał finansowo w kontraktowaniu na 2012 r. Są nimi: poprawa dostępności do badań prenatalnych i lepsze kontrakty dla poradni neonatologicznych oraz łatwiejszy dostęp do opieki geriatrycznej.

Śląskie: więcej pieniędzy na geriatrię, neonatologię i badania prenatalne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wyjaśnił nam Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, regionalne priorytety oparte są na prognozach zdrowotnych i opiniach konsultantów. Obowiązywały również w poprzednich latach. W praktyce oznaczają one gotowość do terminowego regulowania należności za nadwykonania powstałe w wyznaczonych obszarach.

- Priorytety regionalne wskazują obszary, które powinny być rozwijane - powiedział Kopocz, zaznaczając że pula pieniędzy na 2012 r. nie jest jeszcze znana.

- Na przykład badania prenatalne będą traktowane jako nielimitowane i płacone w stu procentach. Zależy nam na tym, gdyż w województwie śląskim notujemy wysoką umieralność noworodków. Poza tym rośnie liczba porodów wśród kobiet po 35. roku życia.

Drugi obszar to łatwiejszy dostęp do opieki geriatrycznej. Przesłanką do uznania geriatrii za sprawę strategiczną jest starzenie się społeczeństwa, co wymusza tworzenie oddziałów i poradni geriatrycznych z krótszymi niż obecnie kolejkami.

- Chcemy prowadzić politykę progeriatryczną i zachęcać do tworzenia oddziałów geriatrycznych - podkreślił rzecznik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze