Śląskie: w tym województwie sieciowe szpitale otrzymają dodatkowo 46 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2019 14:07

Prawie 46 mln zł otrzymają wkrótce dodatkowo szpitale pierwszego i drugiego stopnia referencyjności w woj. śląskim. Chodzi o 44 placówki w regionie, głównie szpitale powiatowe, które dostaną wsparcie do ryczałtu na finansowanie różnych zadań.

Śląskie: w tym województwie sieciowe szpitale otrzymają dodatkowo 46 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby po raz kolejny potwierdzić, że ochrona zdrowia jest głęboko w sercu rządu PiS - oświadczył podczas wtorkowej (10 września) konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zaznaczył, że szefowie szpitali będą mogli swobodnie dysponować dodatkowymi pieniędzmi na potrzeby, które sami wskażą. Może to być wzrost wynagrodzeń, remont, sprzęt czy spłata zadłużenia.

- To są środki, które mają ulżyć w często niełatwym trudzie zarządzania placówkami zdrowia - wskazał Wieczorek i przypomniał, że przedstawiciele placówek ochrony zdrowia zgłaszali dodatkowe potrzeby, prosząc o pieniądze na te cele. W jego ocenie prawie 45 mln zł to bardzo duży zastrzyk dodatkowych pieniędzy.

Dyrektor śląskiego oddziału NFZ Piotr Nowak powiedział, że szpitale otrzymają od 500 tys. do 3 mln zł. Pieniądze zostaną uruchomione od września. Wysokość dodatkowych kwot zależy od wielkości ryczałtu danej placówki - jest wyliczana procentowo.

- Dyrektorzy mają pełną dowolność w wydaniu tych środków (…). Rozumiem, że najczęściej będą to świadczenia pracownicze dla tych grup zawodowych, które nie były wcześniej ujęte ustawowymi podwyżkami - powiedział Nowak. Dodał, że dyrektorzy mogą też dzięki dodatkowym pieniądzom pokryć wzrost kosztów związanych z podniesieniem płacy minimalnej, spłatę zadłużenia czy zakup sprzętu.

Uczestnicy konferencji przypomnieli, że to kolejna w tym roku transza wzrostu ryczałtu dla szpitali. Wcześniej dodatkowe pieniądze trafiły na m.in. chirurgię onkologiczną i opiekę hospicyjną.

Wicemarszałek woj. śląskiego Dariusz Starzycki wyraził zadowolenie, że z prawie 46 mln zł aż 10 mln zł trafi do szpitali, których organem założycielskim jest samorząd woj. śląskiego. - Od początku roku nasze szpitale otrzymały już 25 mln zł zwiększenia ryczałtu i to jest bardzo dobra informacja - powiedział Starzycki, wyrażając nadzieję, że nie jest to ostatnia taka podwyżka w bieżącym roku.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju Maria Zawada powiedziała, że dla jej placówki każdy wzrost przychodów jest bardzo ważny, bo potrzeby szpitala są ogromne. Dzięki dodatkowym pieniądzom placówka chce m.in. pokryć część - ok. 10 proc. - zobowiązań wymagalnych, które ma wobec dostawców leków i innych materiałów.

Szpital w Jastrzębiu, jak wiele innych placówek w regionie, jest zadłużony. Podobnie jak inne szpitale boryka się z niedostatkiem lekarzy i pielęgniarek. Aby pozyskać personel, wynagrodzenia powinny być na odpowiednim poziomie zauważyła Zawada.

- Wynagrodzenia rzeczywiście ostatnio w bardzo szybkim tempie rosną, jest ogromna konkurencja wśród lekarzy i chętnie idą do tych placówek, do tych podmiotów, które płacą wyższe wynagrodzenia. To wszystko powoduje, że koszty pracy rosną w bardzo szybkim tempie, a to powoduje, że tych środków, którymi dysponujemy, które otrzymujemy z NFZ, nam nie rzeczywiście wystarcza - wskazała wicedyrektorka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum