Śląskie: w tych trzech miastach najtrudniej o darmową stomatologię

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2017 12:33

Kontrakt od NFZ najmniej gabinetów stomatologicznych w woj. śląskim otrzymało w Dąbrowie Górniczej, Będzinie i Czeladzi. Najgorsza sytuacja jest w Dąbrowie Górniczej gdzie na jeden gabinet ma przypadać ponad 17 tys. mieszkańców.

Śląskie: w tych trzech miastach najtrudniej o darmową stomatologię
W 120-tysięcznej Dąbrowie Górniczej jeden gabinet stomatologiczny z kontraktem z NFZ będzie przypadał na ponad 17 tys. mieszkańców. Fot. PTWP

Od 1 września br. w Dąbrowie Górniczej tylko w siedmiu gabinetach stomatologicznych będzie można leczyć zęby bezpłatnie lub za niewielką odpłatnością, bo tyle właśnie placówek uzyskało na kolejnych pięć lat kontrakt w NFZ.

Finalnie w liczącej 120 tys. mieszkańców Dąbrowie Górniczej jeden gabinet stomatologiczny z kontraktem z NFZ będzie przypadał na ponad 17 tys. pacjentów. To rekord w skali całego woj. śląskiego - pisze Dziennik Zachodni.

Jak podkreśla część stomatologów, pacjenci stracą w wielu przypadkach możliwość kontynuacji leczenia lub będą musieli czekać w nowych gabinetach w dłuższych kolejkach.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ uważa, że niekoniecznie, bowiem w konkursie rozdysponowane zostały wszystkie przewidziane pieniądze, a liczba etatów nawet wzrosła w porównaniu do tego, co było planowane - w Dąbrowie Górniczej zamiast 36 będzie ich 38,5.

Sytuacja w Będzinie i Czeladzi jest podobna. W tym pierwszym mieście kontrakty uzyskało tylko pięć gabinetów, co sprawia, że jeden gabinet przypada na prawie 12 tys. mieszkańców, a jeszcze gorzej jest w Czeladzi. Tutaj wybrane zostały tylko dwa gabinety, co przekłada się na to, że średnio jeden gabinet przypadnie ponad 15 tys. osób.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum