Śląskie: trzech nowych dyrektorów szpitali marszałkowskich w połowie kwietnia?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2019 17:42

Do połowy kwietnia powinny zostać rozstrzygnięte konkursy na dyrektorów trzech dużych szpitali podległych samorządowi woj. śląskiego - w Częstochowie, Sosnowcu i Jastrzębiu Zdroju - poinformował we wtorek (12 marca) marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Śląskie: trzech nowych dyrektorów szpitali marszałkowskich w połowie kwietnia?
Fot. Fotolia

Na początku roku zarząd województwa odwołał dyrektorów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny z siedzibą w Częstochowie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Pełnienie obowiązków dyrektorskich do czasu wyłonienia w konkursach nowych szefów zarząd powierzył: Bogusławie Miłkowskiej w Częstochowie, Robertowi Rychlowi w Jastrzębiu-Zdroju i Alicji Cegłowskiej w Sosnowcu.

Katowicka "Gazeta Wyborcza" poinformowała w poniedziałek, że te uchwały mogą być niezgodne z prawem, ponieważ nie przewiduje ono powołania "pełniących obowiązki dyrektorów". - Nadzór prawny wojewody analizuje te uchwały - potwierdziła we wtorek rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach poinformował, że w środę zarząd podejmie uchwałę o rozpisaniu konkursów na stanowiska dyrektorskie w szpitalach. - Nasze służby prawne w momencie, gdy odwołaliśmy tamtych dyrektorów i powołaliśmy nowych twierdziły, że taka formuła prawna jest dozwolona. Teraz wojewoda się o to dopytuje, więc informacje wojewodzie oczywiście przekażemy. To pewien spór prawny o interpretację - powiedział marszałek.

- Taka praktyka była w urzędzie wiele lat. Czasem prawnicy doszukują się pewnych wad w dokumentacji, czy tak się stało teraz - trudno mi powiedzieć, nie będę się odnosił. Żaden dokument do mnie właściwie nie wpłynął. Póki co, te osoby pełnią swoje obowiązki, zarządzają placówkami - dodał. Zdaniem marszałka Chełstowskiego, konkursy powinny zostać rozstrzygnięte do połowy kwietnia.

Odniósł się on także do niedawnych problemów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, któremu komornik zablokował dwa rachunki bankowe. To jeden z największych szpitali w regionie, z zadłużeniem sięgającym 70 mln zł, zatrudniający 2,2 tys. pracowników. Marszałek zapewnił we wtorek, że płynność finansowa placówki nie jest zagrożona i zapewnił o postępie prac nad planem naprawczym.

- Szpital w Częstochowie ma problemy od lat. To nie jest "zasługa" obecnego zarządu, zadłużenie narastało przez lata - powiedział.

- Pracujemy z zarządem szpitala nad planem naprawczym, myślę, że w marcu będzie przyjęty. Będzie się wiązał z zaciągnięciem potężnego kredytu ze strony szpitala na wyprostowanie strony finansowej. To najważniejszy szpital w tym regionie, ma duży kontrakt, zatrudnia też dużo ludzi. Plan naprawczy musi być bardzo dobrze przygotowany z uwagi na to, że jakiekolwiek odchylenie od przyjętych w nim wskaźników doprowadzi w konsekwencji w ciągu roku - dwóch do ponownego zadłużania się - podkreślił marszałek.

Samorząd województwa śląskiego jest organem założycielskim dla 36 placówek służby zdrowia. 

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum