Śląskie: szpitalom zabraknie pieniędzy na podwyżki dla ratowników?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 września 2017 13:10

O 27,2 zł wzrośnie od października tzw. stawka bazowa, na podstawie której śląski NFZ wylicza szpitalom ryczałt na izbę przyjęć. Te pieniądze mają szpitalom wystarczyć m.in. na 800-złotowe podwyżki dla ratowników medycznych, obiecane im przez ministra zdrowia.

Śląskie: szpitalom zabraknie pieniędzy na podwyżki dla ratowników?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Im mniejsza stawka bazowa, tym mniejszy ryczałt, bo NFZ mnoży przez nią inne wskaźniki (liczba pacjentów, liczba wykonanych im badań itd.) - przypomina Gazeta Wyborcza. Szpitale, które na izbach przyjęć miały coraz więcej pacjentów, wcale nie dostawały coraz większych pieniędzy.

Przed dekadą, gdy w Małopolsce stawka bazowa wynosiła 2,5 tys. zł, w śląskim NFZ było to tylko 1,2 tys. zł. Od kilku lat ta kwota jest jeszcze niższa i wynosi zaledwie 680 zł. Dyrektorzy 58 szpitali na terenie województwa, które mają kontrakt z NFZ na izbę przyjęć, spodziewali się poprawy wraz z wprowadzeniem sieci szpitali. Posiadanie izby przyjęć było jednym z warunków, by do niej wejść.

Prezes NFZ podniósł od lipca stawki za poszczególne procedury o 2 proc. Od października mają wzrosnąć o kolejne 2 proc. Szpitale liczyły, że o tyle samo wzrosną ryczałty na izby przyjęć.

Ale śląski NFZ podniósł tylko stawkę bazową. Z wyrównaniem od lipca do końca września będzie ona wyższa o 13,6 zł, a od października –- o 27,2 zł. Dyrektorzy są rozczarowani i głowią się teraz, jak znaleźć pieniądze na podwyżki obiecane przez Ministerstwo Zdrowia ratownikom, którzy mają otrzymać po 400 zł z wyrównaniem od lipca i kolejne 400 zł od stycznia przyszłego roku.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum