Śląskie: szpitale powiatowe mają za mało pieniędzy na leczenie, chcą rozmów z NFZ

Autor: Radio Piekary/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2018 08:50

W przedstawionym przez NFZ planie na drugą połowę 2018 r., szpitale powiatowe otrzymają za mało pieniędzy na realizację zadań. Efektem może być zamknięcie niektórych oddziałów.

Związek Szpitali Powiatowych zwrócił się do śląskiego oddziału NFZ z żądaniem pilnego spotkania w tej sprawie. Fot. Archiwum

W środę (20 czerwca) na nadzwyczajnym posiedzeniu członków Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, przyjęto wspólne stanowisko w zakresie Systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej.

Jest to efekt planu rzeczowo-finansowego na II połowę 2018 roku przedstawionego przez NFZ, w którym szpitale należące do ZSzPWŚ otrzymały zbyt niską wartość kontraktu na realizację swoich zadań. W konsekwencji już teraz w części szpitali poszczególne świadczenia realizowane są w ograniczonym zakresie, co może doprowadzić do całkowitego zaprzestania ich udzielania - podaje Radio Piekary.

Jeśli sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie, jesienią może dojść do zawieszenia pracy niektórych oddziałów. W związku z zaistniałą sytuację Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zwrócił się do śląskiego oddziału NFZ z żądaniem pilnego spotkania w tej sprawie.

Szpitale Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego dysponują łącznie blisko 4,5 tys. łóżek. Organizację tworzy aktualnie 16 szpitali.

Więcej: www.radiopiekary.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum