Śląskie: szpitale kliniczne (zapewne) porozumiały się z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2009 16:45

Szpitale kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach są bliskie podpisania kontraktów z NFZ.

Śląskie: szpitale kliniczne (zapewne) porozumiały się z NFZ

Na zmianę decyzji wpłynęła propozycja płatnika, zwiększająca środki dla tych placówek o ok. 30 mln złotych. Fundusz poinformował, że po zwiększeniu ogólnej puli środków, jakie trafią do regionu na opiekę zdrowotną, finansowanie szpitali klinicznych w 2010 roku będzie niższe „jedynie” o 10,5 mln zł w porównaniu z 2009 rokiem. Wcześniej fundusz zaproponował pulę środków o 41 mln zł niższą.

Podczas spotkania przedstawicieli NFZ i dyrekcji uczelni (23 grudnia) rozmawiano również o wprowadzeniu większej elastyczności w wydawaniu tych środków. Chodzi o to, by dyrektorzy szpitali mogli przesuwać pieniądze z niektórych pozycji kontraktu do innych, wymagających większego finansowania. Dyrektorzy szpitali będą teraz indywidualnie negocjować to z NFZ.

To, czy ostatecznie kontrakty szpitali klinicznych z Funduszem na przyszły rok zostaną podpisane, zależy od efektów tych szczegółowych negocjacji. Termin zawarcia kontraktów przez szpitale kliniczne upływa 30 grudnia.

W 2009 roku kontrakty śląskich szpitali klinicznych wyniosły łącznie ok. 570 mln złotych. W pierwszej propozycji kontraktów na 2010 rok NFZ proponował finansowanie na poziomie 94 proc. tegorocznego. Teraz propozycje Funduszu dla szpitali mówią o 98,5 proc. finansowania, gdzie punktem odniesienia jest jednak nie budżet całego 2009 roku, a stan z kwietnia 2009 roku.

Dużym problemem dla NFZ są środki, których śląski oddział nie otrzymał z innych województw za procedury wykonane w śląskich szpitalach. Gdyby te pieniądze zostały przekazane, NFZ miałby dodatkowo do rozdysponowania ok. 60 mln złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum