Śląskie: szpitale coraz częściej oszczędzają dzięki zielonej energii

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 11:42

Dzięki dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej szpitale na Śląsku ocieplają ściany, wymieniają instalacje i montują odnawialne źródła energii. Takie inwestycje przynoszą bardzo wymierne efekty ekonomiczne i ekologiczne.

Śląskie: szpitale coraz częściej oszczędzają dzięki zielonej energii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jedną z placówek, która postawiła na takie rozwiązania, jest Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej. Korzysta on z dwóch źródeł ekologicznej - lub inaczej zielonej - energii. Jedno to baterie solarne na dachu pawilonu nr 2, drugie to ogniwa fotowoltaiczne na dachu pawilonu nr 5.

Inwestycję rozpoczęto w 2013 roku, zakończono w roku 2014 i również zrealizowano przy finansowej pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jak dotąd przyniosła ona oszczędności wynoszące 427 tys. zł. Łącznie termomodernizacja, baterie solarne oraz ogniwa fotowoltaiczne pozwoliły już szpitalowi zaoszczędzić blisko 457 tys. zł.

Inną placówką w regionie, która postawiła na termomodernizację, jest Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach. Zarząd WFOŚiGW przeznaczył na ten cel ponad 402 tys. zł. Dzięki temu znacznie zmniejszy się zapotrzebowanie szpitala na energię cieplną, a roczne koszty ogrzewania ulegną zmniejszeniu o blisko 27 tys. zł.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze