Śląskie: starostowie gliwicki i żywiecki pytają premiera o szybsze kształcenie pielęgniarek

Autor: EN/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2019 11:55

Do sprawnego funkcjonowania szpitali nie wystarczają już działania na poziomie powiatu i lokalnych samorządów oraz wielki wysiłek personelu szpitali. Pilnie potrzebne są rozwiązania na szczeblu krajowym, piszą w liście do premiera Mateusza Morawieckiego starosta gliwicki Waldemar Dombek oraz starosta żywiecki Andrzej Kalata.

Śląskie: starostowie gliwicki i żywiecki pytają premiera o szybsze kształcenie pielęgniarek
Fot. Archiwum

Sytuacja finansowa Szpitala w Knurowie Sp. z o. o. oraz Szpitala w Pyskowicach Sp. z o. o., w których powiat gliwicki posiada udziały, stale się pogarsza. Problemy wynikają  głównie ze zbyt niskiego poziomu wyceny świadczeń zdrowotnych, dokonanej przez NFZ. Środki otrzymywane przez szpitale nie pokrywają stale rosnących kosztów powstających wskutek wzrostu wynagrodzeń, energii, usług obcych i leków. Najbardziej dotkliwa w ostatnim czasie jest dla szpitali obligatoryjna podwyżka wynagrodzeń pracowników medycznych wprowadzona ustawą i rozporządzeniem. Refundacja kosztów wynagrodzeń, jaką szpitale otrzymują z NFZ, tylko w części pokrywa koszty ponoszone przez te placówki w związku z realizacją zobowiązań nałożonych przez ustawodawcę, czytamy w liście starostów.

W ich opinii, problemem wymagającym pilnego rozwiązania jest też brak lekarzy, a także pielęgniarek.

''Nałożone odgórnie na szpitale normy zatrudnienia pielęgniarek, obowiązujące od 1 stycznia br., są niezwykle trudne do spełnienia. I to nie tylko z powodów finansowych, ale także w związku z faktem, że do końca roku na emeryturę przejdzie w całym kraju 12-17 tys. pielęgniarek. W tej sytuacji konieczne jest szybkie opracowanie np. koncepcji zmiany kształcenia i zdobywania wymaganych kwalifikacji przez średni personel medyczny. Prezesi szpitali zwracają uwagę na to, że do wykonywania prostych czynności pielęgnacyjnych nie są konieczne aż tak wysokie kwalifikacje jak obecnie - zdobywane na studiach wyższych. Powstaje pytanie: czy nie jest możliwe, by kształcić taki personel na niższym szczeblu niż szkoła wyższa?'' - piszą starostowie w liście otwartym.

Samorząd powiatu gliwickiego oferuje pomoc w opracowaniu takiej koncepcji, mając na swoim terenie trzy szkoły ponadpodstawowe.

Więcej: starostwo.gliwice.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum