Śląskie: sesja w sprawie protestujących salowych - rozwiązania brak

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2010 08:42

Specjalna sesja rady miejskiej w Dąbrowie Górniczej, poświęcona sytuacji salowych od 4 tygodni okupujących Urząd Miasta po zmianie firmy sprzątającej w Szpitalu Specjalistycznym, nie przyniosła rozstrzygnięcia.

Śląskie: sesja w sprawie protestujących salowych - rozwiązania brak

Kobiety protestujące w obronie swoich warunków pracy nadal zamierzają pozostać w urzędzie.

Wieczorna wtorkowa (5 października) sesja trwała ponad 5 godzin. Przewodnicząca Solidarności w dąbrowskim szpitalu, Elżbieta Żuchowicz, przedstawiła radnym przygotowaną przez związkowych ekspertów analizę skutków społeczno-ekonomicznych, jakie niesie ze sobą outsourcing usług sprzątania szpitala. Na taki krok zdecydowali się kilka lat temu radni, wyprowadzając te usługi z lecznicy.

Związkowcy proponowali, aby szpital zrezygnował z outsourcingu. Prezydent miasta Zbigniew Podraza argumentował, że to nie wchodzi w grę, ponieważ wiązałoby się to z unieważnieniem prawomocnie rozstrzygniętego przetargu na usługę sprzątania szpitala i mogłoby to oznaczać to bardzo wysokie kary finansowe, a tego ciężaru placówka nie byłaby w stanie udźwignąć.

Związkowcy zaproponowali zatem inne wyjście, w postaci tzw. częściowego insourcingu, czyli ponownego zatrudnienia salowych przez szpital. Ostatecznie zobowiązano dyrektora placówki do przedstawienia radnym analizy ekonomicznej wprowadzenia tego rozwiązania, czyli ponownego zatrudnienia 37 salowych.

Salowe od 2004 r. pracowały w firmie Aspen, która wygrała wówczas przetarg na sprzątanie dąbrowskiego szpitala i przejęła zatrudnionych w nim pracowników. Podpisano porozumienie gwarantujące im pracę i płace. Niedawno nowy przetarg wygrała Spółdzielnia Inwalidów Naprzód, która  odmówiła przejęcia salowych na tych samych zasadach, czyli zatrudnienia na czas nieokreślony.

Zaoferowała salowym dwuletnie umowy, na co kobiety nie wyraziły zgody. Oczekują umów o pracę na czas nieokreślony i minimalnego ustawowego wynagrodzenia. Sprawa trafiła do sądu pracy – pierwsze rozstrzygnięcia mają być znane na początku listopada.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum