Śląskie: samorządy chcą przejąć udziały w tyskim szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2014 15:06

List intencyjny w sprawie objęcia udziałów w należącym do samorządu woj. śląskiego Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach przez lokalne samorządy podpisano w czwartek (6 marca) w Tychach. Wcześniej planowano prywatyzację placówki.

Szpitalem zarządza spółka Megrez, będąca w 100 proc. własnością województwa śląskiego. W 2012 r. przejęła kontrakt i zarządzanie oddziałami szpitala. Kompleks szpitalnych budynków należy do woj. śląskiego. W ostatnich miesiącach władze regionu ogłosiły, że zamierzają sprzedać spółkę, bo wymaga sporych nakładów finansowych. Pojawiły się informacje o jej wstępnej wycenie. Prywatyzacji szpitala sprzeciwiali się m.in. mieszkańcy miasta.

- To ważne, że w tej sprawie udało się porozumieć wielu samorządom, co w polskiej polityce nie jest tak częste. O szybkiej reakcji zdecydował jednak fakt, że to ważna sprawa dla całego naszego regionu - powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Dodał, że za planami takiego wsparcia dla tyskiego szpitala stała obawa przed oddaniem placówki w ręce prywatnego inwestora. "Mieliśmy obawy, że zwykła, prosta prywatyzacja może doprowadzić do sytuacji, że część mniej dochodowej działalności mogłaby zostać zaniechana, a kontrakt przeniesiony do innej placówki, w innym mieście, utrudniając mieszkańcom dostęp do opieki" - mówił prezydent Dziuba.

- W tej chwili kończymy operację ratowania szpitala w Tychach. Przypomnę, że bardzo złe zarządzanie doprowadziło wcześniej do katastrofy. Potem wprowadzono spółkę Megrez, która zorganizowała działalność szpitala. Teraz decydują się do niej przystąpić inne samorządy oprócz województwa śląskiego - powiedział marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła.

Jak zapisano w liście, woj. śląskie wyraża zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Megrez przez objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym przez miasto Tychy i powiat bieruńsko-lędziński.

Kapitał wpłacony przez te samorządy w zamian za objęte udziały zostanie w całości przeznaczony na zadania związane z realizacją tzw. programu dostosowawczego oraz inne remonty, zakupy i inwestycje, istotne w związku z wymaganiami Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Miasto Tychy ma objąć udziały o wartości 6 mln zł - połowę do końca maja tego roku, a drugą do końca stycznia przyszłego roku. Powiat bieruńsko-lędziński obejmie udziały o wartości 200 tys. zł do końca maja. Miasta Imielin, Lędziny, Bojszowy i Chełm Śląski zadeklarowały w tym roku pomoc w wysokości odpowiednio: 60 tys., 100 tys., 70 tys. i 60 tys. zł. Aby zrealizować te plany, konieczne są uchwały poszczególnych samorządów.

Jak wcześniej informowano, nakłady potrzebne wyłącznie do dostosowania szpitala do wymogów NFZ do 2016 r. to kwota od 6 do 9 mln zł. Z kolei koszty kompleksowego remontu instalacji budynku są szacowane na ok. 30 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum