Śląskie: samorząd województwa nie chce, aby szpitale zapożyczały się w parabankach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2017 14:12

Niezapłacone przez śląskie szpitale rachunki opiewają na ponad 240 mln zł. Najbardziej zadłużonym banki odmawiają kredytów. Przyparci do muru dyrektorzy zapożyczają się na wysoki procent w parabankach. Zdaniem wicemarszałka Michała Gramatyki, tak pozyskane  pieniądze są zbyt drogie.

Śląskie: samorząd województwa nie chce, aby szpitale zapożyczały się w parabankach
Zdaniem wicemarszałka Michała Gramatyki, tak pozyskane pieniądze są zbyt drogie Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

W województwie śląskim suma wszystkich zobowiązań wymagalnych szpitali wyniosła pod koniec ub.r. 242 mln zł i była o 16 proc. wyższa niż pod koniec roku 2015. Powodów jest kilka. Do 2 tys. zł wzrosła wysokość pensji minimalnej, ustalono też minimalną stawkę za godzinę pracy na poziomie 13 zł. W ubiegłym roku firmy outsourcingowe zaczęły masowo wypowiadać szpitalom umowy, domagając się większych stawek za sprzątanie, pranie, catering itp. - informuje Gazeta Wyborcza.

W część szpitali boleśnie uderzył też NFZ, który na życzenie Ministerstwa Zdrowia obniżył stawki za leczenie w niektórych dziedzinach. Jedne z najbardziej drastycznych obniżek, o 30-40 proc., miały miejsce w kardiologii, chirurgii naczyniowej i ortopedii.

Wzrosły zatem straty, a zmalały zyski. Na koniec 2015 r. straty odnotowało osiem szpitali podlegających marszałkowi. Wyniosły one w sumie 33 mln zł. Pozostałych 28 placówek zakończyło rok na plusie. Suma zysków wyniosła 27 mln zł. Na koniec 2016 r. bilans wypadł o wiele gorzej. 11 szpitali zakończyło rok na minusie z łączną stratą 50 mln zł. Łączne zyski tych szpitali, które zakończyły rok na plusie, spadły do 16 mln zł.

Szpitalom w ciężkiej sytuacji finansowej banki odmawiają kredytów. Korzystają z tego parabanki, które chętnie udzielają pożyczek, ale na bardzo wysoki procent. Wicemarszałek Gramatyka chce pomóc lecznicom. Analizowane są możliwości restrukturyzacji ich zadłużenia. Jednym z możliwych rozwiązań jest zastąpienie pożyczek w parabankach kredytami poręczonymi przez marszałka.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum