Śląskie: radni sejmiku zdecydowali o przekształceniu dwóch lecznic

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2013 21:25

Dwie należące do województwa śląskiego placówki ochrony zdrowia zostaną przekształcone w spółki - zdecydowali w poniedziałek (1 lipca) radni sejmiku. Pozytywnie zaopiniowali też plany przekształcenia w spółkę kolejnej placówki oraz połączenia dwóch szpitali.

Śląskie: radni sejmiku zdecydowali o przekształceniu dwóch lecznic
Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Aleksandra Marzyńska, podczas poniedziałkowej sesji sejmiku radni przyjęli uchwały m.in. w sprawie przekształcenia w spółki Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Sosnowcu oraz Szpitala Chorób Płuc w Siewierzu (42 łóżka).

Radni pozytywnie zaopiniowali też plany przekształcenia w spółkę Wojewódzkiego Ośrodka Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój (z 564 łóżkami) oraz przyłączenia do dwóch już wcześniej połączonych szpitali wojewódzkich w Częstochowie (działających pod nazwą Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie - z 1094 łóżkami) trzeciej placówki - Szpitala Chorób Wewnętrznych "Hutniczy" - z 75 łóżkami.

- To uchwały kierunkowe - zaznaczył wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski. Przypomniał, że od 2008 r. w Śląskiem w różny sposób przekształcono już trzynaście placówek ochrony zdrowia.

Kleszczewski przekonywał m.in., że prowadzenie placówek w Sosnowcu i Siewierzu w formie spółek kapitałowych pozwoli na ich dostosowanie się do zachodzących w tym sektorze przemian. Przekształcenie ma wpłynąć na jakość i konkurencyjność ich usług, a także poprawić ich sytuację finansowo-ekonomiczną i efektywność zarządzania.

- W Częstochowie chcemy uporządkować strukturę właścicielską. Wcześniej już były zarzuty, dlaczego do łączonych szpitali nie przyłączamy szpitala "Hutniczego". W tamtym momencie połączenie dużego szpitala z małym, który bardzo dobrze funkcjonował, byłoby dla tego małego szpitala bardzo dużym ryzykiem - wyjaśnił wicemarszałek.

Przypomniał, że w połączeniu w ostatnich latach dwóch dużych szpitali wojewódzkich w Częstochowie chodziło m.in. o to, by nie konkurowały ze sobą o kontrakty NFZ, ale żeby powstał efekt synergii. - Ten szpital ma teraz kontrakt większy niż suma kontraktów dwóch szpitali przed połączeniem - zaakcentował Kleszczewski.

Podczas poniedziałkowej sesji radni zdecydowali też o utworzeniu oddziału medycyny paliatywnej w Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej oraz o utworzeniu poradni hematologicznej przy Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum